StoryEditor

Ubój rytualny: dziś wyrok

Na dzisiaj przewidziano posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, który ma się zająć ubojem rytualnym.
03.12.2014., 07:12h

Chodzi o zbadanie zgodności ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt z Konstytucją RP i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Wniosek w tej sprawie 30 sierpnia 2013 r. złożył do TK Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
„Mamy nadzieję, że Trybunał orzeknie o dopuszczalności uboju na terenie Polski. Wyeliminuje to nieporozumienia w sprawie legalności lub nielegalności uboju” – czytamy w komunikacie ZGWŻ.

Wyrok może być kluczowy dla przyszłości obywatelskiego projektu zezwalającego na ubój bez ogłuszenia, który 5 marca złożyła do Sejmu Krajowa Rada Izb Rolniczych. Był on konsekwencją próby nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która go dopuszczała. Nie znalazła ona poparcia i większością 44 głosów została 12 lipca ub. r. przez posłów odrzucona.

Dzisiejsza rozprawa będzie także istotna z punktu widzenia kolejnego wniosku jaki do TK złożyła 24 października Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. Podobnie jak ZGWŻ wnioskuje o stwierdzenie niezgodności przepisów ustawy o ochronie zwierząt z Konstytucją RP oraz Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Jak czytamy w komunikacie RPO, brak regulacji w polskim porządku prawnym, które dopuszczałyby ubój rytualny na potrzeby wspólnot religijnych, stanowi o naruszeniu konstytucyjnych gwarancji wolności religii. Z kolei ubój rytualny dokonywany w celach handlowych, na skalę masową, nie należący do sfery wolności religii i wyznania, dlatego nie może korzystać z ochrony jaka zapewnia Konstytucja. Innymi słowy, ubój bez ogłuszenia powinien być dopuszczony, ale wyłącznie na potrzeby lokalnych wspólnot religijnych, praktykowanych w judaizmie oraz w islamie.
“Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób” – czytamy w uzasadnieniu.

Zakazu uboju bez ogłuszania obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2013 r. po tym, jak TK 27 listopada 2012 r. orzekł niezgodność rozporządzenia MRiRW, który go dopuszczał z ustawą o ochronie zwierząt. Na domiar złego zgodnie możliwość uboju bez ogłuszania mogła być, według ogłoszonego przez TK wyroku, wprowadzona wyłącznie poprzez ustawę, a nie rozporządzeniem. 

O wyniku dzisiejszego posiedzenia TK poinformujemy zaraz po ogłoszeniu wyroku. mj

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 00:29