Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Brak wzajemnego zaufania. Czy w tym tkwi problem producentów świń?

Obrazek

Producenci trzody chlewnej już po raz kolejny zjednoczyli się żeby znaleźć wspólnie rozwiązania dla ich trudnej wręcz dramatycznej sytuacji. Jednak czy to spotkanie przyniosło jakieś rezultaty?

Dominika Mulak9 stycznia 2019, 15:45
8 stycznia do Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej zjechało się ponad 400 rolników z całej Polski. Producenci świń są już na tyle zdesperowani, że postanowili połączyć siły i wspólnie zastanowić się nad swoim dalszym losem. Przyjechali z nastawieniem, że właśnie tego dnia podjęte zostaną kluczowe decyzje, które wpłyną na polepszenie sytuacji na rynku trzody chlewnej.

- Nie możemy dopuścić do tego, żebyśmy byli postrzegani jako barbarzyńcy, tylko dlatego, że jesteśmy za całkowitym wybiciem dzików. A co z tymi świniami, które zostały wybite? Gdzie wtedy byli obrońcy praw zwierząt? To jest problem, z którym nie poradzimy sobie w pojedynkę - mówił Michał Kołodziejczak, założyciel Agro Unii i jednocześnie organizator spotkania.

Perspektywa dotarcia ASF do wielkopolski jest szczególnie dotkliwa dla Polski. Ponad połowa krajowej produkcji trzody chlewnej skupiona jest właśnie w tym rejonie. 

–Jeżeli wirus ASF wkroczy na nasze ziemie, oznacza to koniec produkcji trzody chlewnej w Polsce - mówił jeden z uczestników spotkania i jednocześnie duży producent trzody z woj. wielkopolskiego.

Organizator spotkania podkreślił także, jak duże zagrożenie dla polskich producentów trzody chlewnej stanowi import mięsa, głównie z Litwy. 

– Na Litwie mają całkiem inne przepisy dotyczące badania wieprzowiny. Sprawdzają ją raz na 4 miesiące a czasem nawet 2 razy do roku. W Polsce badanie ważne jest zaledwie 2 tygodnie. I co? Jaka firma będzie chciała podpisać umowę z polskim dostawcą, który musi czekać na badanie tydzień i prawie za każdym razem są opóźnienia, skoro na Litwie ma pewną dostawę oraz badania. Nawet przepisy są przeciwko Nam! - podkreślał.

Jednak nie tylko nasze władze oraz przepisy stanowią problem. Michał Kołodziejczak z Agro Unii podsumował, że to właśnie brak zaufania między rolnikami stanowi barierę do działania. - To jest nasz największy wróg! Boimy się jednoczyć! - mówił Lider organizacji.
Brak konkretów
Większość przybyłych rolników było bardzo rozczarowanych. Po ponad 2-godzinnej dyskusji nie uzyskali odpowiedzi na najważniejsze pytanie: Co dalej? Nie podjęto żadnych przełomowych decyzji, które mogłyby wpłynąć na dalszy los krajowych producentów trzody chlewnej. Pozostaje więc czekanie na dalszy przebieg wydarzeń. Jednak czy nasi rolnicy mogą pozwolić sobie na zwłokę? dm

ZOBACZ  RETRANSMISJĘ TEGO SPOTKANIA!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)