Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Ceny skupu świń trzymają poziom, ale panika rośnie…

Obrazek

Jak dotąd krajowy rynek trzody chlewnej nie reagował na kolejne doniesienia dotyczące ASF, jednak teraz panika powoli zaczyna być odczuwalna. Szczególnie w ubojniach na wschodzie kraju. Na szczęście ceny skupu świń jeszcze nie spadły. Jeszcze – powtarzają wymownie ubojnie.

Aleksandra Galus1 września 2016, 13:13

- Wszystko jest kwestią czasu. Ceny mogą w przyszłym tygodniu nieco się obniżyć – mówi jeden z pracowników zakładu mięsnego zlokalizowanego ma Mazowszu. – Ale nie należy raczej spodziewać się dużych różnic – dodaje ten sam przedstawiciel.

Jednak strach przed ASF zaczyna powili robić swoje. Niektóre ubojnie w tym samym województwie otwarcie mówią o tym, że nie skupują już żywca ze wschodu kraju.

Stawki póki co stabilne
Na szczęcie (dla reszty kraju) obniżek cen w skupie nie ma, stawki wyraźnie się zatrzymały. Z kolei u naszych sąsiadów za Odrą już dziewiąty tydzień z rzędu stawka za WBC wynosi 1,66 euro/kg. Doniesienia o ASF w Polsce póki co nie mają większego wpływu na zachowanie się niemieckiej giełdy.

Na Podlasiu i Lubelszczyźnie płacą najmniej
W Polsce zakłady mięsne (szczególnie na zachodzie) mówią o bardzo słabym zbycie mięsa i konieczności redukcji skupu. Taka sytuacja naturalnie nie sprzyja podwyżkom. Na chwilę obecną, z przeprowadzonej przez topagrar.pl sondy wynika, że średnia stawka za żywiec wieprzowy wynosi 5,05 zł/kg netto, co oznacza spadek o 5 groszy, za klasę E ubojnie płacą minimalnie 6 zł/kg na Podkarpaciu i maksymalnie 6,95 zł/kg w województwie warmińsko-mazurskim. Za klasę U maksymalnie płacą 6,75 zł/kg w województwie warmińsko-mazurskim i minimalnie 5,80 zł/kg w podkarpackim. Natomiast w klasie R najwyższa stawka wynosi 6,45 z/kg na Warmii i Mazurach oraz najniższa 5,60 zł/kg na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.   ag

 

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników w kraju!

 Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)