r e k l a m a
Mimo, iż niektórzy obawiali się gwałtownych spadków cen skupu trzody chlewnej, obecnie widać wyraźnie, że nie ma takiego zagrożenia. W tym tygodniu większość ubojni postanowiła pozostać przy cennikach sprzed tygodnia, tłumacząc ten fakt brakiem zmiany w Niemczech na tamtejszej giełdzie, która już cztery tygodnie temu zatrzymała się na poziomie 1,52 euro/kg WBC.
Niecałe 5 zł za żywiec
Na polskim rynku za żywiec wieprzowy obecnie ubojnie płacą 4,57 zł/kg, czyli tyle samo co w ubiegły czwartek. Natomiast za klasę E średnio rolnik dostanie 6,07 zł/kg, w U 5,78 zł/kg, a w R 5,38 zł/kg. Najwyższa odnotowana przez nas stawka za żywiec wieprzowy wynosi 4,80 zł/kg w województwie mazowieckim, natomiast najniższa 4 zł/kg w lubelskim. Najwięcej za klasę E rolnik może dostać w województwie mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim (6,20 zł/kg).
Zamieszanie ze świadectwami
Przypomnijmy, że od piątku (4.11) dla każdej przesyłki świń na terytorium Polski muszą być wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa. Problem w tym, że informacja o tym, dotarła do lekarzy weterynarii na dwa dni przed planowanym wprowadzeniem obowiązku wystawiania świadectw. Ubojnie zostały poinformowane o tym na ogół dzień wcześniej rano.
r e k l a m a
Tak późne przekazanie informacji, zdaniem przedstawicieli ubojni, sprawiło, że powstało zamieszanie. Lekarze jeszcze dzień wcześniej rano nie mieli druczków do wypisywania i brakowało wdrożenia gotowych rozwiązań, jak choćby dotyczących personelu weterynaryjnego – relacjonowali przedstawiciele działów surowcowych ubojni w Wielkopolsce. - Druczki świadectw jeszcze trzeba przecież wydrukować, a nie każdy ma możliwość zrobić to natychmiast. Zarówno ubojnie, lekarze weterynarii, jak i sami hodowcy zostali postawieni pod przysłowiową ścianą – wyjaśniali pracownicy ubojni.
Odbiór dostaw był sparalizowany
Brak natychmiast wdrożonych pewnych rozwiązań sprawił, że nie można było odebrać zamówionych wcześniej dostaw i niektóre ubojnie musiały po prostu wstrzymać chwilowo uboje. Czynnik ten m.in. sprawił, że cenniki w większości zakładów skupujących świnie nie uległy zmianie. Drugim czynnikiem zatrzymującym ceny na tym samym poziomie, co przed tygodniem jest utrzymanie się stałej ceny na giełdzie w Niemczech (1,52 euro/kg WBC już trzeci tydzień). ag
Zobacz ceny skupu świń w Twojej okolicy - sonda "top agrar Polska"
Widziałeś już nasze video "Ostatni Mohikanie na Opolszczyźnie"?
r e k l a m a
r e k l a m a