Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

GIW wyjaśnia co z niebieską strefą w związku z AFS.

14.06.2018

Drukuj

GIW wyjaśnia co z niebieską strefą w związku z AFS.

Artykuł dostępny

Pojawiły się wątpliwości czy strefy niebieskie, czyli tzw. obszary zagrożone znikną z map na zawsze. Główny Inspektor Weterynarii wyjaśnia je szczegółowo w komunikacie. 
Kwestia dotycząca regionalizacji w związku z występowaniem m.in. na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) została określona w przepisach decyzji wykonawczej Komisji 2014/709 z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, w niektórych państwach członkowskich i uchylającą decyzję wykonawczą 2014/178/UE.
W związku ze zmianą przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) - rozdział dotyczący świń i dzików, modyfikacji uległ załącznik do decyzji 2014/709. 

r e k l a m aNa podstawie powyższych zmian, zniesienie obszaru zagrożenia („niebieska strefa”) jest możliwe po 3 miesiącach od wystąpienia ogniska ASF, po przeprowadzeniu mycia i dezynfekcji w ognisku, pod warunkiem, że na danym obszarze nie było ognisk w ciągu poprzedzających 12 miesięcy.

W związku z powyższym, obecny zasięg obszarów zagrożenia (niebieska strefa) musi obejmować gminy:4

Polecany artykuł

Rumunia: Kolejne ognisko ASF w niedużej chlewni- Leśna Podlaska i Janów Podlaski w powiecie bialskim, w województwie lubelskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzono zostały w kwietniu, lipcu oraz sierpniu 2017 r., a uprzednio w sierpniu oraz wrześniu 2016 r.);
- Mielnik i Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzone zostały w czerwcu 2017 r., a uprzednio w sierpniu oraz wrześniu 2016 r.);
- Goniądz w powiecie monieckim, w województwie podlaskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzone zostały w lipcu oraz sierpniu 2017 r., a uprzednio w sierpniu 2016 r.).dkol/na podst. wetgiw.gov.pl


Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii