StoryEditor

GIW wyjaśnia co z niebieską strefą w związku z AFS.

Sprawdź dlaczego w niektórych lokalizacjach obszar zagrożony zniknął z mapy, a w innych nie! W jakich gminach kolor niebieski pozostanie?
14.06.2018., 11:06h
Pojawiły się wątpliwości czy strefy niebieskie, czyli tzw. obszary zagrożone znikną z map na zawsze. Główny Inspektor Weterynarii wyjaśnia je szczegółowo w komunikacie. 
Kwestia dotycząca regionalizacji w związku z występowaniem m.in. na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) została określona w przepisach decyzji wykonawczej Komisji 2014/709 z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, w niektórych państwach członkowskich i uchylającą decyzję wykonawczą 2014/178/UE.
W związku ze zmianą przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) - rozdział dotyczący świń i dzików, modyfikacji uległ załącznik do decyzji 2014/709. 

Na podstawie powyższych zmian, zniesienie obszaru zagrożenia („niebieska strefa”) jest możliwe po 3 miesiącach od wystąpienia ogniska ASF, po przeprowadzeniu mycia i dezynfekcji w ognisku, pod warunkiem, że na danym obszarze nie było ognisk w ciągu poprzedzających 12 miesięcy.

W związku z powyższym, obecny zasięg obszarów zagrożenia (niebieska strefa) musi obejmować gminy:4

- Leśna Podlaska i Janów Podlaski w powiecie bialskim, w województwie lubelskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzono zostały w kwietniu, lipcu oraz sierpniu 2017 r., a uprzednio w sierpniu oraz wrześniu 2016 r.);
- Mielnik i Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzone zostały w czerwcu 2017 r., a uprzednio w sierpniu oraz wrześniu 2016 r.);
- Goniądz w powiecie monieckim, w województwie podlaskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzone zostały w lipcu oraz sierpniu 2017 r., a uprzednio w sierpniu 2016 r.).dkol/na podst. wetgiw.gov.pl


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 15:03