Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Joanna Rybak (De Heus): Pomagamy naszym klientom

Firmy paszowe odczuły skutki pandemii poprzez ograniczenia w dostępności sprowadzanych surowców, co wpłynęło drastycznie na ich cenę. Rynek nie był i nadal nie jest przychylny dla branży paszowej. Zdrożały witaminy, aminokwasy i wszystkie sprowadzane surowce. Do tego doszły spekulacje dotyczące zbiorów kukurydzy i soi w Ameryce. Mówimy już nie o soi w porcie, tylko o tej, która stoi nadal na polu.

Anna Kurek27 lutego 2021, 20:22
- Zmienił się rynek naszych odbiorców. Branża paszowa dostała jedynie rykoszetem, ale nasi hodowcy są w totalnym dołku. Sytuacja jest krytyczna. Odczuwamy to w nastrojach i w finansach. Rozmowy z rolnikami są wyjątkowo trudne. Rynek surowców jest niestabilny, to przekłada się na ceny mieszanek. Rolnicy dziś są świadomi, są tak samo jak my udziałowcami rynku i orientują się w realiach i cenach surowców paszowych. Staramy się wspierać naszych klientów, np. poprzez wsparcie zamykania cykli produkcyjnych. Uważamy, że obecnie cykl zamknięty jest jedną z dróg do osiągnięcia, może w obecnych realiach nie opłacalności, ale ograniczenia strat. Pomagamy też naszym klientom dobrać się w pary, łączymy producentów prosiąt z tuczarzami. Mamy świadomość, że rolnik, który zlikwiduje hodowlę, jest dla nas stracony, a przecież pandemia kiedyś minie. Przez ostatni rok szacujemy, że ok. 20% naszych klientów wstrzymało się ze wstawieniami lub zmieniło profil działalności np. na tucze hotelowe. Wbrew temu, co się dzieje, Polska rozwija produkcję loch. Rolnicy sprowadzają doskonałej jakości materiał hodowlany. De Heus zwiększył w tym czasie sprzedaż pasz dla loch o ok. 50% - mówi Joanna Rybak z firmy De Heus.

Więcej informacji o tym, jak branża paszowa radzi sobie w kryzysie znajdziesz w marcowym wydaniu „top agrar Polska”. Zapraszamy do lektury!Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)