Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Od dziś dopłaty do przechowywania wieprzowiny

Obrazek

W miniony piątek Komisja Europejska opublikowała w swoim dzienniku urzędowym przepisy w sprawie dopłat do prywatnego przechowywania mięsa. Dziś weszły one w życie.

Bartłomiej Czekała9 marca 2015, 09:39

Dopłaty dla prywatnych podmiotów, które zdecydują się na przechowywanie mięsa przez okres od trzech do pięciu miesięcy będą wynosić od 210 do 305 euro za tonę. Zgodnie z założeniami wprowadzenie tych dopłat ma czasowo zmniejszyć dostawy mięsa na rynek i podnieść ceny wieprzowiny. Jednak w Polsce może to nie nastąpić.

Nasza ubiegłotygodniowa sonda, przeprowadzona w krajowych ubojniach po ogłoszeniu decyzji KE, pokazała spadek cen skupu żywca wieprzowego o 10-30 gr na 1 kilogramie. Podmioty skupujące będą się starały teraz obniżać ceny by tanio skupić towar do przechowania, a następnie w czerwcu oraz w lipcu, gdy żywca może brakować i ceny zaczną rosnąć, wypchnąć przechowywany towar i zahamować wzrost cen. Taki scenariusz jest realny i pokazuje, że na dopłatach do przechowywania skorzystają przetwórcy a nie producenci.

Według Komisji Europejskiej obecna średnia cena skupu żywca wieprzowego w Unii Europejskiej jest o 20 proc. niższa od średniej ceny skupu z ostatnich 5 lat.  bcz

Fot. BujoczekPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)