Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek świń: Tydzień bez podwyżek

Obrazek

Cena tuczników pozostaje nadal niska. Kolejny tydzień nie przyniósł podwyżki, choć sygnały z rynku mówią o takiej możliwości. Wczorajsze notowania na niemieckiej giełdzie VEZG jednak nie dały krajowym podmiotom skupującym argumentu do ruchów cenowych.

Jan Bromberek28 lutego 2019, 13:16
Gdy na początku lutego cena drgnęła najpierw za Odrą o 4 eurocenty/kg wagi poubojowej do poziomu 1,4 euro/kg w kl. E i później w naszym kraju o przeciętnie 15 groszy/kg żywca, w rozliczeniach poubojowych wydawało się, że podwyżki będą kontynuowane. Na razie jednak nic takiego się nie dzieje.

Tymczasem na rynku obserwujemy lepszy zbyt niż miało to miejsce na początku tego roku. Drożeją także warchlaki, a ceny pasz pozostają na bardzo wysokim poziomie. Niestety nie ma to odzwierciedlenia w cenach tuczników. Obecnie za świnie, ubojnie i pośrednicy płacą maksymalnie 5,3 zł/kg w klasie E i do 4,2 zł/kg żywca. Mimo danych mówiących o spadającym pogłowiu świń w kraju i niemal w całej Europie oraz o kłopotach produkcyjnych wynikających z rozprzestrzeniającego się wirusa ASF w Chinach, skupujący nie chcą słyszeć o podwyżkach. Zdaniem ekspertów te są możliwe, jednak wiele zależy od tego czy eksport europejskiej wieprzowiny właśnie do Państwa Środka nabierze rozpędu. Na razie są to tylko opinie analityków rynkowych, które nie mają przełożenia na sytuacje na krajowym rynku. A ta jest bardzo trudna.

Przeciętne ceny tucznika kształtujące się w okolicach 4 zł/kg żywca w obliczu ceny ziarna paszowego kosztującego ok. 800 zł/t netto czy warchlakach kupowanych po ok. 250 zł/szt 30 kg netto nie są w stanie zapewnić opłacalności produkcji. Stąd kolejni producenci decydują się na zaprzestanie produkcji. jbr

Sprawdź ceny w swojej okolicy - sonda cenowa!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)