Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: cena świń jak zamurowana

Obrazek

W Polsce cena świń stanęła w miejscu jak zamurowana. Ubojnie nic nie robią sobie z tego, że w Niemczech i innych krajach zachodniej Europy świnie nadal drożeją.

Jan Bromberek7 czerwca 2019, 12:18

Krajowe zakłady nie chcą zwyczajnie płacić więcej za krajowy surowiec. Co dziwne często wolą kupić mięso czy nawet żywiec za granicą niekiedy drożej niż u nas. Jest to niezrozumiałe, ale fakt ten został już wielokrotnie potwierdzony. Na powrót atrakcyjnym kierunkiem importu dla naszych ubojni i masarni stał się kierunek belgijski. Na topie są także świnie z Czech i z Niemiec. Szczególnie jeśli chodzi o te ostatnie, które na pewno są droższe od krajowych, nie sposób wytłumaczyć tego co robią polskie zakłady mięsne. W Niemczech bowiem już dwie podwyżki przeszły bez echa dla polskich cenników.

Ostatnia środowa podwyżka o 5 eurocentów/kg wagi poubojowej, powoduje, że ceny minimalne u naszych zachodnich sąsiadów są na poziomie 1,85 euro/kg wagi poubojowej czyli 7,90 zł/kg, a więc ok. 6,25 zł/kg żywca. U nas takie ceny nie mają miejsca. Przeciętnie za tuczniki nawet w większych partiach płaci się poniżej 6 zł/kg żywca i maks. 7,40 zł/kg w kl. E. Do tego zakłady od kilku tygodni straszą rolników obniżkami. Co więcej po ostatniej podwyżce w Niemczech nadal twierdzą, że ceny powinny spaść bo „mięso nie idzie”. Trudno w to uwierzyć, gdyż nieoficjalnie mówi się o sporych ilościach elementów wieprzowych sprowadzanych do kraju z Belgii i Hiszpanii oraz o żywcu, który wjeżdża do nas z południa i zachodu kraju. Czyżby  po raz kolejny chciały pokazać krajowym producentom jak mało dla nich znaczy lokalny surowiec. Wielu szefów ubojni twierdzi bowiem, że chociaż droższe to zagraniczne zawsze lepsze. jbr


Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)