StoryEditor

Rynek tuczników: cena świń jak zamurowana

W Polsce cena świń stanęła w miejscu jak zamurowana. Ubojnie nic nie robią sobie z tego, że w Niemczech i innych krajach zachodniej Europy świnie nadal drożeją.
07.06.2019., 12:06h

Krajowe zakłady nie chcą zwyczajnie płacić więcej za krajowy surowiec. Co dziwne często wolą kupić mięso czy nawet żywiec za granicą niekiedy drożej niż u nas. Jest to niezrozumiałe, ale fakt ten został już wielokrotnie potwierdzony. Na powrót atrakcyjnym kierunkiem importu dla naszych ubojni i masarni stał się kierunek belgijski. Na topie są także świnie z Czech i z Niemiec. Szczególnie jeśli chodzi o te ostatnie, które na pewno są droższe od krajowych, nie sposób wytłumaczyć tego co robią polskie zakłady mięsne. W Niemczech bowiem już dwie podwyżki przeszły bez echa dla polskich cenników.

Ostatnia środowa podwyżka o 5 eurocentów/kg wagi poubojowej, powoduje, że ceny minimalne u naszych zachodnich sąsiadów są na poziomie 1,85 euro/kg wagi poubojowej czyli 7,90 zł/kg, a więc ok. 6,25 zł/kg żywca. U nas takie ceny nie mają miejsca. Przeciętnie za tuczniki nawet w większych partiach płaci się poniżej 6 zł/kg żywca i maks. 7,40 zł/kg w kl. E. Do tego zakłady od kilku tygodni straszą rolników obniżkami. Co więcej po ostatniej podwyżce w Niemczech nadal twierdzą, że ceny powinny spaść bo „mięso nie idzie”. Trudno w to uwier...

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 17:38