Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: ceny nadal stabilne

Obrazek

Kolejny tydzień bez zmiany ceny w Niemczech, a u nas mimo oficjalnych stanowisk przedstawicieli ubojni o braku możliwości podwyższania cen tuczników stawki lokalnie idą delikatnie w górę.

Jan Bromberek19 września 2019, 17:18
Dzieje się tak coraz częściej, bowiem na rynku pogłębia się deficyt tuczników. W zasadzie wszyscy pośrednicy mają kłopot z wypełnieniem kontraktów. Są oczywiście ubojnie, które nie narzekają na brak surowca, jednak dotyczy to w zasadzie tylko tych podmiotów, które nawiązały stałą współpracę z firmami wstawiającymi warchlaki na tucz kontraktowy. Inne, które zaopatrują się w surowiec na wolnym rynku mają kłopot z zapewnieniem bazy surowcowej. Na zachodzie Europy poprzez ssane eksportowe ze strony Chin i innych państw azjatyckich nie ma tuczników, które jeszcze niedawno zasilały nasz rynek. Na południu Europy (Czechy, Słowacja) ceny także poszły w górę. Węgry czy Rumunia także walczą z ASF-em, stąd możliwości importowe są znikome.

W ten sposób po braku podwyżki cen w ostatnią środę polscy pośrednicy zaczęli oferować za tuczniki nawet 7,7 zł/kg w kl. E czyli nieco powyżej 6 zł/kg żywca. Mimo, że brak zmiany ceny w Niemczech nie skłonił skupujących do podwyższenia cen podstawowych, to jednak łatwiej jest wynegocjować wyższe ceny maksymalne. jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)