StoryEditor

Tuczniki tanieją na potęgę! Fatalne ceny na rynku świń

Niestety spełnia się czarny scenariusz na rynku trzody chlewnej. Ceny tucznika spadają praktycznie cały czas. Najpierw ceny opuszczały krajowe ubojnie, bo - jak podkreślały lokalne chłodnie - są pełne elementów wieprzowych, a teraz opuszczają dlatego, że spadła cena na VEZG.
18.01.2024., 15:05h

Spadek cen tuczników o 10 eurocentów

Faktycznie podczas ostatniego notowania na tzw. dużej giełdzie ceny tucznika spadły o 10 eurocentów na kg wagi poubojowej do poziomu 2 eur/kg w klasie E. Większość skupujących obniżyła więc stawki od 30 do 40 gr/kg wagi poubojowej do poziomu 8,4-5,5 zł/kg w klasie E.

Oczywiście w poprzednich dniach mimo braku spadków na giełdzie w Niemczech u nas ceny tuczników spadały. Zatem mamy przynajmniej podwójną obniżkę, która spowodowała, że na naszym rynku znowu świnie są przynajmniej o 40-50 gr/kg wagi poubojowej tańsze niż mówi o tym oficjalna stawka za żywiec w Niemczech.

Rolnicy są poniżej kosztów produkcji

Obecnie po wspomnianych korektach cen stawki za tuczniki w rozliczeniach za żywiec są grubo poniżej 7 zł/kg netto i wynoszą przeważnie 6,3 do 6,6 zł/kg netto, a w rozliczeniach poubojowych od 8,m2 do 8,5 zł/kg netto.

O ile jeszcze tydzień czy dwa temu mogliśmy mówić, że ówczesne ceny pozwalają na pokrycie kosztów produkcji i delikatny zarobek, tak teraz już nie ma o tym mowy. 30-kg warchlak kosztuje przynajmniej 430 zł/szt. netto. Do tego pasza za ok. 300 zł dla każdego tucznika i zostaj...

Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 20:49