Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: Ceny się ustabilizowały. Czy jest szansa na podwyżki?

Obrazek

Na rynku świń tuż po Świętach Wielkanocnych zagościł spory niepokój. Ubojnie wieszczyły kolejne obniżki cen tuczników, a niektórzy wręcz mówili o załamaniu rynku. Tak się jednak nie stało!

Jan Bromberek16 kwietnia 2020, 12:57

Na szczęście w ostatnią środę VEZG uspokoiło sytuację i ostudziło zapędy wydaje się, że tylko polskich ubojni pozostawiając niemiecką cenę tuczników na niezmienionym poziomie 1,84 euro/kg w kl. E. Celowo podkreślamy, że naszych ubojni, bowiem na zachodzie Europy transakcje odbywają się po stawkach o 5 do nawet 10 eurocentów/kg w klasie E powyżej oficjalnej ceny VEZG, co oznacza, że tuczniki są pożądane i nie ma symptomów do załamania na rynku.

Tego raczej nie będzie, bowiem od kilku tygodni ożywiają się zamówienia na unijną wieprzowinę ze strony chińskich odbiorców, a trzeba pamiętać, że w Hiszpanii, czyli u największego unijnego producenta i eksportera wieprzowiny nadal szaleje epidemia koronawirusa, co powoduje lokalne zakłócenia w dostawach tego towaru. Podobnie jest we Włoszech, co z kolei robi pewną lukę na unijnym rynku. Jednak nasze ubojnie zawsze twierdzą, że na krajowym rynku muszą płacić rolnikom za dużo, bez względu na to jaki poziom cen obowiązuje, co innego jeśli chodzi o dostawy z krajów zachodnich. Tam często są gotowi zapłacić więcej po to by zbić ceny na lokalnym rynku. Teraz jednak może to być trudne.

Po ostatnich spadkach i zdaje się po ustabilizowaniu ceny, stawki za większe partie towaru kształtują się na poziomie ok. 6 zł/kg żywca i ok. 7,80 zł/kg wagi poubojowej. Zdaniem analityków niebawem te stawki mogą wzrosnąć. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)