StoryEditor

Rynek tuczników: Ceny się ustabilizowały. Czy jest szansa na podwyżki?

Na rynku świń tuż po Świętach Wielkanocnych zagościł spory niepokój. Ubojnie wieszczyły kolejne obniżki cen tuczników, a niektórzy wręcz mówili o załamaniu rynku. Tak się jednak nie stało!
16.04.2020., 12:04h

Na szczęście w ostatnią środę VEZG uspokoiło sytuację i ostudziło zapędy wydaje się, że tylko polskich ubojni pozostawiając niemiecką cenę tuczników na niezmienionym poziomie 1,84 euro/kg w kl. E. Celowo podkreślamy, że naszych ubojni, bowiem na zachodzie Europy transakcje odbywają się po stawkach o 5 do nawet 10 eurocentów/kg w klasie E powyżej oficjalnej ceny VEZG, co oznacza, że tuczniki są pożądane i nie ma symptomów do załamania na rynku.

Tego raczej nie będzie, bowiem od kilku tygodni ożywiają się zamówienia na unijną wieprzowinę ze strony chińskich odbiorców, a trzeba pamiętać, że w Hiszpanii, czyli u największego unijnego producenta i eksportera wieprzowiny nadal szaleje epidemia koronawirusa, co powoduje lokalne zakłócenia w dostawach tego towaru. Podobnie jest we Włoszech, co z kolei robi pewną lukę na unijnym rynku. Jednak nasze ubojnie zawsze twierdzą, że na krajowym rynku muszą płacić rolnikom za dużo, bez względu na to jaki poziom cen obowiązuje, co innego jeśli chodzi o dostawy z krajów zachodnich. Tam często są gotowi zapłacić więcej po to by zbić ceny na lokalnym rynku. Teraz jednak może to być trudne. ...

Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 00:31