Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Rynek tuczników: obniżki cen

Obrazek

Niestety to koniec podwyżek cen wieprzowiny…

Jan Bromberek13 marca 2020, 11:25

Ostatnie notowanie na VEZG przyniosło obniżkę oficjalnej ceny tuczników w Niemczech o 6 eurocentów/kg w kl. E. Oczywiście w ślad za tą przeceną krajowi skupujący ochoczo obniżyli cenniki i to nieadekwatnie do niemieckiej korekty, bo aż o 30 gr/kg wagi żywej i nawet 40 gr/kg wagi poubojowej. Zatem z niedawnych 8,4 zł/kg w klasie E mamy teraz ok. 8 zł i zamiast maksymalnych 6,6 zł/kg żywca mamy ok. 6,3 zł/kg.

Skąd takie obniżki? Tutaj są dwa wytłumaczenia. Pierwsze to powtórka ze stycznia br. Obniżka ma służyć tylko zbiciu stawek wobec spodziewanych podwyżek za kilka tygodni oraz chęć zrobienia zapasów świątecznych po niższych cenach. Drugim scenariuszem obniżek jest kryzys wywołany epidemią koronawirusa w Europie. O ile epidemia w Chinach nie zakłóciła europejskiego rynku wieprzowiny, o tyle szerzenie się wirusa w krajach europejskich może tego dokonać – głównie chodzi o kłopoty logistyczne. To jednak zdaniem analityków nie może być długotrwałe. Panika związana z tą chorobą ostatnio bardziej napędza popyt na żywność niż go hamuje. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tucznikówPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)