Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: przedświąteczny okres nigdy nie sprzyjał wzrostom cen

Obrazek

Mimo, że obecnie jesteśmy w bardzo specyficznym czasie, bowiem nie tylko Europa, ale cały świat walczy z koronawirusem, to i tak pewne zachowania rynku są niezmienne.

Jan Bromberek9 kwietnia 2020, 11:26
W ostatnia środę, cena tuczników u naszych zachodnich sąsiadów spadła o 5 eurocentów/kg w klasie E. Ta obniżka wygenerowała oczywiście i u nas korekty. Spadki jednak są mocno zróżnicowane, niektóre zakłady obniżają ceny o 10 gr/kg wagi poubojowej inne nawet o 25 gr/kg.

Przeciętnie skupujący obniżyli cenniki o 10 gr/kg żywca. Wartym zauważenia jest fakt, że spadki cen odbywają się w okresie obniżonej podaży – rekordowo niewielkie ilości świń wystawiane na licytacje ISW i mniejsza podaż na VEZG. Do tego na naszym rynku skupujący cały czas szukają świń, a skup odbywać się będzie do samych świąt Wielkanocnych – odbiory tuczników będą odbywać się nawet w Wielką Sobotę. Wprawdzie ceny tuczników nieco spadają, jednak nadal są na poziomie ok. 6 zł/kg żywca.

Zdaniem ekspertów, obecne spadki będą krótkotrwałe. Rosną bowiem zamówienia z Azji, do tego w krajach najbardziej dotkniętych koronawirusem (Włochy, Hiszpania) dodatkowo mocno ograniczono ubój wieprzowiny. To może wzmagać ssanie eksportowe na europejską wieprzowinę. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tucznikówPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)