StoryEditor

Rynek tuczników: przedświąteczny okres nigdy nie sprzyjał wzrostom cen

Mimo, że obecnie jesteśmy w bardzo specyficznym czasie, bowiem nie tylko Europa, ale cały świat walczy z koronawirusem, to i tak pewne zachowania rynku są niezmienne.
09.04.2020., 11:04h
W ostatnia środę, cena tuczników u naszych zachodnich sąsiadów spadła o 5 eurocentów/kg w klasie E. Ta obniżka wygenerowała oczywiście i u nas korekty. Spadki jednak są mocno zróżnicowane, niektóre zakłady obniżają ceny o 10 gr/kg wagi poubojowej inne nawet o 25 gr/kg.

Przeciętnie skupujący obniżyli cenniki o 10 gr/kg żywca. Wartym zauważenia jest fakt, że spadki cen odbywają się w okresie obniżonej podaży – rekordowo niewielkie ilości świń wystawiane na licytacje ISW i mniejsza podaż na VEZG. Do tego na naszym rynku skupujący cały czas szukają świń, a skup odbywać się będzie do samych świąt Wielkanocnych – odbiory tuczników będą odbywać się nawet w Wielką Sobotę. Wprawdzie ceny tuczników nieco spadają, jednak nadal są na poziomie ok. 6 zł/kg żywca.

Zdaniem ekspertów, obecne spadki będą krótkotrwałe. Rosną bowiem zamówienia z Azji, do tego w krajach najbardziej dotkniętych koronawirusem (Włochy, Hiszpania) dodatkowo mocno ograniczono ubój wieprzowiny. To może wzmagać ssanie eksportowe na europejską wieprzowinę. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tuczników

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 06:37