Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

UE rozważa dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny

Obrazek

Komisja Europejska nie wyklucza wprowadzenia dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Taką informację podał wczoraj unijny komisarz rolny, Janusz Wojciechowski, po zakończeniu nieformalnej wideokonferencji ministrów rolnictwa UE.

Dominika Mulak27 stycznia 2021, 10:15
Zdaniem Wojciechowskiego, wiele krajów członkowskich apeluje o wsparcie trudnej sytuacji na unijnym rynku wieprzowiny. Jednak komisarz ds. Rolnictwa ostrzegł, że należy rozważyć konsekwencje takich działań. Jak podkreślił, władze UE od dawna rozważają interwencję na rynku świń, ale obawiają się, że zapasy zgromadzone dzięki dotacjom rządowym utrudnią rynkowi odbudowę po zakończeniu kryzysu.

– UE była w stanie zwiększyć eksport wieprzowiny z krajów trzecich od stycznia do grudnia 2020 r. z 3,5 mln ton do 5 mln ton w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Występowanie afrykańskiego pomoru świń u dzików w Niemczech i wynikający z tego zakaz importu niemieckiej wieprzowiny do Chin pogrążył europejski rynek w głębokim kryzysie – powiedział komisarz UE ds. rolnictwa.

Biorąc to pod uwagę wspomniał o problemie strukturalnym spowodowanym niekiedy bardzo dużą koncentracją hodowli trzody chlewnej w poszczególnych państwach członkowskich. Jako przykład Polak podał Rumunię, gdzie hodowca trzody chlewnej posiada średnio cztery świnie, oraz Danię, w której stado liczy średnio 3700 sztuk. Jego zdaniem, w takiej sytuacji nie jest łatwo znaleźć sprawiedliwe dla wszystkich rozwiązanie.

Źródło: agrarheute.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)