Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

W co grają ubojnie w Polsce?

Obrazek

Na zachodzie Europy cena świń się ustabilizowała. Dowodem na to jest trzeci tydzień z rzędu bez zmiany cen w Niemczech i dwa tygodnie stabilizacji w Danii. Niestety nie można tego samego powiedzieć o polskim rynku.

Jan Bromberek16 listopada 2017, 10:00

Do niedawna skupujący mówili, że cena tuczników na naszym rynku jest ustalana w Niemczech – tamtejsze cotygodniowe notowania VEZG było wyrocznią dla polskich cenników.
Okazuje się jednak, że tak jest tylko wtedy gdy cena ostro spada za Odrą. Gdy jest stabilna, wtedy ubojnie mają już inną strategię działania.
Tak było choćby w ubiegłym tygodniu. W Niemczech pozostawiono na kolejny tydzień niezmienioną cenę wieprzowiny – 1,45 euro/kg w klasie E (wtedy 6,15 zł/kg w kl. E, teraz jest to 6,16 zł), a nasi odbiorcy na siłę chcieli zbić cenniki. Jednym się udało, a innym ze względu na ograniczoną ilość surowca nie.

To pokazuje, że ta obniżka była wyssana z palca i nie miała pokrycia  w relacjach popytowo-podażowych.
Nadmiaru tuczników na rynku nie ma – mówią niemal jednym głosem pośrednicy w skupie tuczników. Z drugiej strony, oczywiście nieoficjalnie, przedstawiciele masarni i ubojni nie narzekają na zbyt mięsa i przetworów. Zatem o co chodzi?

Być może w powietrzu wiszą podwyżki, co może mieć związek z informacjami o nowych kontraktach na dostawy unijnego mięsa do Japonii i Korei Płd., dostępnymi informacjami o wyhamowaniu spadków cen tuczników w Chinach czy USA. Zatem ubojnie w obawie przed wzrostami cen być może chcą kupić towar na świąteczny czas po jak najniższych cenach.

Czy ten scenariusz jest prawdziwy czas pokaże, nieoficjalnie jednak coraz częściej się o tym mówi. Tymczasem w Polsce za tuczniki płaci się od 4 zł/kg żywca przy najmniejszych dostawach do maks. 4,8-4,9 zł/kg żywca pochodzącego z ferm. W rozliczeniach poubojowych cena rzadko przekracza 6 zł/kg w kl. E.
jbr

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)