Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Automatyczne belowanie firmy Kuhn

Obrazek

Stałokomorowa prasa zwijająca Kuhn FB 3135 może być wyposażona w nową opcję Automate, która umożliwia automatyczne formowanie i wyładunek bel.

Jan Beba26 października 2016, 06:55

Jedną z przyczyn wprowadzenia przez firmę Kuhn systemu Automate jest ułatwienie pracy operatora i zwiększenie wydajności roboczej. Model FB 3135 Automate można wyposażyć w układ automatycznego unoszenia klapy wyładowczej. Tylny segment komory prasowania unosi się zaraz po owinięciu beli siatką. Dzięki zastosowaniu czujnika system sterujący maszyną wykrywa moment, w którym gotowa bela opuści prasę, a tylna klapa nie jest otwierana bardziej niż jest to potrzebne. Dokładny podgląd pracy dostępny jest  na wyświetlaczu terminala sterującego w kabinie traktora. W trakcie pracy specjalna lampa ostrzegawcza umieszczona na tylnej klapie wraz z sygnałem dźwiękowym jest uruchamiana w momencie otwierania klapy. W ten sposób traktorzysta jest dodatkowo informowany o wykonywanym właśnie wyładunku. 

W prasach Kuhna zastosowano również automatyzację działania zabezpieczenia przeciążeniowego podbieracza i układu podającego masę o nazwie Deblock. W sytuacji, gdy zespół podający zostanie przeciążony, system zabezpieczeń automatycznie go udrażnia opuszczając podłogę Dropfloor i chowając noże. Traktorzysta jest informowany o przeprowadzonym automatycznym udrażnianiu za pośrednictwem terminala sterującego prasą. Po ponownym włączeniu napędu WOM, rotor prasy zostaje uruchomiony i materiał jest podawany dalej do komory prasowania. Po udrożnieniu przepływu masy podłoga i noże powracają automatycznie do pozycji roboczej. 

Ponadto model prasy Kuhn FB 3135 w wersji Automate zawiera układ automatycznego czyszczenia noży. Czyszczenie odbywa się automatycznie po wykonaniu zaprogramowanej liczby bel. Prasa współpracuje z ciągnikiem przez system ISOBUS. Powyższe funkcje mogą być realizowane w pełni automatycznie odciążając traktorzystę, półautomatycznie przez wciskanie przycisku rozpoczynającego cykl prasowania lub manualnie przez naciśnięcie i przytrzymanie danego przycisku w celu uruchomienia procesu.

Prasa Kuhn FB 3135 OptiCut (wersja z rotorem i nożami) dostępna jest w wariancie z 14 lub 23 nożami. Szerokość podbieracza zbudowanego z pięciu rzędów palców wynosi 2,3 m. Za podawanie masy do komory prasowania odpowiada rotor z podwójnymi palcami. Minimalna teoretyczna długość cięcia zielonki wynosi 70 mm (14 noży) lub 45 mm (23 noże). Komora prasowania zbudowana z 18 walców ma wymiary 122 na 125 cm. Zapotrzebowanie mocy dla prasy wynosi minimum 85 KM.

 

Fot. firmowe1 z 1
W wersji Automate klapa komory prasowania unosi się tylko na wysokość wyładowywanej beli.

W wersji Automate klapa komory prasowania unosi się tylko na wysokość wyładowywanej beli.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)