StoryEditor

Precyzyjny siew - równe odstępy i stała głębokość

Liczenie nasion, kontrola sekcji, czy zależna od klasy gleby dawka siewu – to tylko część z szerokiej gamy możliwości nowoczesnych siewników. Sprawdźmy, czym ostatnio zaskoczyli nas ich producenci.
24.04.2024., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Zmienna dawka nasion i nawozu
  • Dokładne liczenie nasion
  • Ścieżka z dowolnej sekcji
  • Szerokość robocza siewnika
  • Stały nacisk redlic
  • Elektryczne napędy sekcji

Od precyzji siewu często zależy powodzenie dalszej uprawy, dlatego konstruktorzy maszyn rolniczych, a w zasadzie programiści tworzący dla nich nowoczesne oprogramowanie dokładają wszelkich starań, by maszyna mogła pracować z najwyższą wydajnością w zmieniających się warunkach glebowych.

Zmienna dawka nasion i nawozu

Podatne na innowacje są siewniki punktowe, w których każda sekcja ma własny napęd. W połączeniu z komunikacją ISOBUS pozwala to na wiele. Najnowszym trendem, jak również wyzwaniem dla producentów siewników jest system płynnej regulacji dawki nawozu i nasion, uzależniony od miejsca na polu. Kontrolowane przez satelitę sekcje siewnika mogą płynnie w czasie pracy zmieniać dawkę, w czym dużą rolę odgrywa elektryczny napęd sekcji wysiewającej. Dzięki zmiennej dawce rolnik może zarządzać dawką wyjściową nasion i nawozu – wgrywając odpowiednią mapę pola. Umożliwia to uzyskanie maksymalnych plonów, na różnych rodzajach gleby, przy racjonalnych nakładach. Aby wyeliminować nakładanie się system obejmuje również automatyczną kontrolę sekcji. Sterowanie sekcjami automatycznie włącza i wyłącza siewnik lub sadzarkę na uwrociu lub przy polach o nieregularnych kształtach. Minimalizując nakładanie się system jest w stanie zmniejszyć wymaganą dawkę nasion i nawozu o 10 do 15%.

Zobacz także: Komputer pomoże w orce i uprawie - supernowoczesne pługi i agregaty

Dokładne liczenie nasion

W minionych latach na rynku pokazało się sporo rozwiązań, ułatwiających kalibrację pneumatycznych siewników do zbóż. Horsch przedstawił system SeedControl, który został opracowany wspólnie z firmą Muller Elektronik. SeedControl pozwala na systematyczną kontrolę przepływu materiału siewnego w każdym rzędzie. Każde nasiono zostaje zarejestrowane i policzone przez czujniki. Efektem tego jest inny sposób przeliczania – ziarno/ m2 zamiast kg/ha. Takie podejście eliminuje żmudne przeliczanie dawek wysiewu, a co najważniejsze – zbędna staje się uciążliwa dla wielu próba wysiewu. W tym przypadku ustawienie i monitorowanie dawki wysiewanych nasion odbywa się wygodnie z kabiny za pomocą terminalu operacyjnego ISOBUS.

image

Systemy lokalizacji przestrzennej. Kosmiczny sygnał steruje traktorem

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:02