Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Autonomiczne ciągniki pracują na chińskich farmach

08.02.2019

Drukuj

Autonomiczne ciągniki pracują na chińskich farmach

Artykuł dostępny

Chiny to potężny kraj z wielkimi ambicjami. Duża populacja społeczeństwa sprawia, że praca ludzka jest bardzo tania. Nie od dziś wiadomo, że wielkie światowe koncerny inwestują w fabryki w państwie środka, właśnie ze względów na tanią siłę roboczą.

r e k l a m aJednak w Chinach, tak jak na całym świecie dochodzi do zmian społecznych i w chińskie gospodarstwa rolne stoją przed problemem starzejącej się społeczności wiejskiej. Kolejną kwestią jest brak następców. Młodzież woli szukać szczęścia w miastach niż ciężko pracować w nisko dochodowych farmach.

Dlatego plan Pekinu zakłada, że w przeciągu najbliższych 7 lat w chińskich gospodarstwach będą pracowały autonomiczne maszyny rolnicze, pozwalające na siew, pielęgnację i zbiór podstawowych płodów rolnych Chin, jakimi są ryż, kukurydza i pszenica. Rząd intensywnie wspiera różne zespoły badawcze rozwijające koncepcję autonomicznych maszyn rolniczych, choć oczywiście droga do celu jest długa i wiąże się ze sporymi kosztami.

Polecany artykuł

Strip-till w ofercie UrsusaPierwsze ciągniki autonomiczne do badań dostarczyła w 2017 roku firma YOT, potentat na rynku sprzętu rolniczego w Azji. W projekcie swój udział ma także koncern Lovol oraz producent ciągników Zoomlion.

Jak przewidują przedstawiciele władz Chiny w ciągu kilku najbliższych lat staną się liderem w produkcji ciągników autonomicznych. Są ku temu liczne przesłanki, a Chiny mają olbrzymi potencjał. Zachodnie koncerny budując fabryki w Chinach przyczyniły się do wzrostu poziomu technologii w Kraju Środka. Nie bez znaczenie jest także własny system nawigacji Beidou, co ułatwia przygotowanie zdalnie sterowanych maszyn.

Problemem może być jednak bardzo mocno rozdrobniona struktura gospodarstw. W Chinach statystycznie 90% farm ma powierzchnie ok. 1 ha. Dla takich rolników zakup tradycyjnego ciągnika to spore wyzwanie, a co dopiero kupno sprzętu autonomicznego, którego cena, jak wyliczają władze będzie aż 4-krotnie wyższa niż klasycznych maszyn

tagi:chiny, ciągniki autonomiczne, ciągnik, traktor, chińskie ciągniki, YOT, Lovol, Zoomlion

Źródło: Reuters
Zdjęcia: Reuters

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii