🔔 Letnia promocja - prenumerata za 1 zł
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Czy moje panele będą działać?

03.05.2020

Drukuj

Czy moje panele będą działać?

r e k l a m a

Tego szczęścia zabrakło jednemu z naszych Czytelników, w którego gospodarstwie 17 października ubiegłego roku uruchomiona została instalacja fotowoltaiczna składająca się z 32 paneli o łącznej mocy 9,92 kW.

WYBÓR DACHU

– Odkąd zdecydowałem się na zakup modułów, sprawy toczyły się sprawnie – mówi Jacek Szczep z Giełczyna w woj. podlaskim. Hodowca bydła mlecznego postawił na ofertę firmy Columbus Energy z Krakowa. Szczep nie miał łatwego zadania z wytypowaniem dachu. W grę wchodził dach z wystawą na północ (panele na trójkątach zwrócone na południe), ale przez sporą część dnia był zacieniony. W związku z tym inwestor wraz z wykonawcą zdecydowali się na przykręcenie paneli do dachu garażu z blachy trapezowej. Minusem jest wystawa zachodnia i niewielkie pochylenie. Szkoda, że nie wzbudziło to obaw u pochłoniętego w tym czasie pracami w polu rolnika, jak i wynajętej przez sprzedawcę ekipy montażowej. Instalacja kosztowała 60 890 zł brutto.

PIERWSZE PODEJRZENIA

Zaufałem profesjonalistom, którzy podjęli się montażu na dachu garażu. Nie jestem fachowcem, więc trudno było mi wtedy ocenić jakość wykonanej roboty – dodaje Szczep. Od momentu uruchomienia instalacji rolnik uważnie przyglądał się uzyskom energii, porównując je nawet do wyników podobnych instalacji w innych gospodarstwach.

r e k l a m a

– Okazało się, że produkcja prądu w moim gospodarstwie była dużo mniejsza. Od 17 października do 20 kwietnia instalacja wyprodukowała 2490 kWh – podkreśla Szczep. Zaniepokojony pracą paneli rolnik szukał informacji, jednocześnie przyglądając się jej wykonaniu.

Dotarłem do zaleceń producenta moich paneli firmy Longi Solar, z których wynika, że panele na moim dachu zostały zamontowane w sposób nieprawidłowy – oznajmia. Jednym z uchybień jest zbyt mała odległość paneli od powierzchni dachu. Firma Longi Solar zaleca odległość minimum 10 cm, natomiast w opisywanym przykładzie są to zaledwie 3 cm. To może wpływać na wentylację i sprawność nagrzewających się do ponad 70°C paneli. Równie ważny jest kąt nachylenia dachu. Zalecenia Longi Solar mówią o minimalnych 10° nachylenia, a tu panele położono na dachu o mniejszym nachyleniu 5°. Odpowiednie nachylenie dachu poprawia nie tylko ekspozycję na Słońce, ale odpowiada za samoczyszczenie paneli. Pokryte kurzem panele pracują mniej wydajnie. Ponadto wykonawca nie zadbał o zachowanie bezpiecznego odstępu od krawędzi dachu (jest 30 cm), co stwarza zagrożenie podczas czyszczenia paneli, a także bezpieczne poprowadzenie wiązek elektrycznych pod panelami, które leżą na blasze. Szczep postanowił więc złożyć reklamację.

Polecany artykuł

Jak najszybciej inwestować w fotowoltaikę

– Na początku dzwoniłem do biura obsługi klienta, ale z marnym skutkiem. Prośby wysyłane drogą mailową przepadały bez echa – mówi Szczep. Kolejna, tym razem listowna reklamacja dotarła do firmy po ponad dwóch tygodniach, ta na odpowiedź ma 30 dni. Niestety, wszelkie formy reklamacji kończyły się odmową.

ODPOWIEDŹ FIRMY

Agrarsklep

Czysta energia. Fotowoltaika. Biogazownie

Czysta energia. Fotowoltaika. Biogazownie

Płacisz tylko

19,00 zł

Cena regularna 25,00 zł

SPRAWDŹ

W pierwszej reklamacji rolnik podważał wybór miejsca i sposobu po łożenia paneli. Oto odpowiedź z uzasadnieniem z 13 grudnia ub.r., które otrzymał rolnik: „Spółka Columbus Energy S.A. wykonała montaż instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym mieszczącym się pod adresem (…) w miejscowości Giełczyn poprawnie, zgodnie ze sztuką instalatorską. Powołując się na wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu montażu instalacji fotowoltaicznych, informujemy, że przeniesienie oraz zamontowanie instalacji na trójkątach, nie na stronie południowej, będzie skutkowało o wiele niższymi uzyskami, aniżeli obecny stan. Dodatkowo montaż instalacji na budynku gospodarczym, gdzie posiada Pan pokrycie dachu z blachy oraz konstrukcji drewnianej, może stworzyć ryzyko żagla, co będzie skutkowało zsunięciem się instalacji przy porywistym wietrze. W związku z powyższym zgłoszona reklamacja (...) nie może zostać uznana”. Dwie kolejne reklamacje dotyczyły niezachowania warunków technicznych w trakcie montażu paneli i oprzyrządowania. W obu przypadkach firma opiera swą odmowę na braku odpowiednich przepisów regulujących sposób montażu paneli fotowoltaicznych: „(...) w Polsce nie ma żadnych norm ani przepisów bezpieczeństwa informujących o odległości paneli od poszycia dachowego”.

Ostatnią odmowę przyjęcia reklamacji Szczep otrzymał 1 kwietnia br. W związku z tym rolnik podjął decyzję o odstąpieniu od umowy.

Firma nie powinna używać takich argumentów, tym bardziej że w pierwszym punkcie podpisanej umowy na wykonanie instalacji fotowoltaicznej zobowiązała się do zamontowania jej zgodnie z obowiązującym prawem i zaleceniami producenta – żali się Szczep.

JAK INWESTOWAĆ?

Podobny problem z nierzetelnie zaprojektowaną i wykonaną instalacją może spotkać także innych rolników, którzy nie będąc ekspertami w fotowoltaice (nie można znać się na wszystkim), zdecydują się na niekorzystne dla siebie rozwiązanie. Dlatego poniżej prezentujemy najważniejsze aspekty przygotowania się do inwestycji, których przestrzeganie pomoże uniknąć błędów.

8 przykazań inwestora

  1. Sprawdź firmę: Dobrze zrealizowane zlecenie jest najlepszą reklamą, dlatego w wyborze firmy kluczowe są autentyczne referencje i polecenia. Przed podpisaniem umowy warto poprosić o podanie kart katalogowych wszystkich podzespołów i spokojnie je przeanalizować.
  2. Wymagaj gwarancji: Są gwarancje na wady ukryte modułów fotowoltaicznych od 10 do 20 lat, na ich sprawność – 25 lat, tzn. że po 25 latach sprawność będzie nie mniejsza niż 80%. Co ciekawe, są instalacje na świecie, które działają ponad 40 lat i sprawność mają ponad 80%. Trzecim rodzajem jest gwarancja na inwerter (z reguły 5 lat), jednak ze względu na małą awaryjność część producentów za dopłatą przedłuża ją nawet do 20 lat.
  3. Skontroluj jakość paneli: Pomocny w tym może być ranking TR1 Bloomberga, w którym indeksowane są firmy produkujące panele. Produktów firm spoza tego rankingu lepiej nie kupować. Każdy panel ma unikalny kod kreskowy i w ten sposób też można sprawdzić jakość jego produkcji. Wiedz, że niemal 100% paneli produkowanych jest w Chinach, w większości na zlecenie innych firm.
  4. Świadomie wybierz dach pod moduły: To inwestor musi wiedzieć, na jakim dachu chciałby zainstalować panele, a doradca z firmy ma go w tym wspomagać, aby decyzja była najbardziej korzystna. Instalacje fotowoltaiczne można montować na większości pokryć dachowych, z wyjątkiem eternitu. Ulubionym przez firmy wykonawcze pokryciem jest blacha trapezowa. Do każdego pokrycia są adresowane systemy montażu, które zapewniają bezpieczną eksploatację. Najlepsza jest wystawa na południe, z nachyleniem dachu między 15-30°. Unikać ekspozycji tylko na wschód lub tylko na zachód. Produkcja prądu z wystawy wschodnio-zachodniej jest niższa niż w przypadku południowej.
  5. Wymagaj zabezpieczeń: W instalacji niezbędne są zabezpieczenia po stronie prądu stałego (DC) i zmiennego (AC). Firmy stosują także dodatkowe bezpieczniki topikowe przy głównym zasilaniu. Bezpieczeństwo zależy jednak od złączek, prowadzenia przewodów, aby uniemożliwić przetarcie i zniszczenie. Przewody nie mogą luźno leżeć lub ocierać o ostre krawędzie, bo podczas tarć przewodu o blachę może to wywołać pożar.
  6. Wymagaj pomiarów instalacji: Przed podłączeniem instalacji do sieci ze względów bezpieczeństwa warto wykonać serię pomiarów obciążeń instalacji po stronie DC, AC i uziemienia. Pomiary te mają na celu precyzyjny dobór zabezpieczeń instalacji. Niestety, ze względu na wysokie koszty, często są pomijane przez wykonawców.
  7. Zapoznaj się z polisą: Przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić wysokość polisy ubezpieczeniowej firmy na wypadek błędu w montażu. Firma ze skromną polisą nie udźwignie odszkodowania, np. za uszkodzenie dachu nad chłodnią, magazynem zboża.
  8. Czyść moduły: Nie ma modułów mniej lub bardziej podatnych na osiadanie kurzu. Szkło na panelach PV jest pokryte substancjami ułatwiającymi samooczyszczenie w czasie deszczu. Raz do roku, najlepiej wiosną, panele trzeba umyć płynem i miękką szczotką.

Widziałeś już nasze video "Fotowoltaika w rolnictwie - debata ekspertów"?

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

Galeria zdjęć

Zalecenia Longi Solar mówią o minimalnych 10° nachylenia, a tu panele położono na dachu o mniejszym nachyleniu 5°. Odpowiednie nachylenie dachu poprawia nie tylko ekspozycję na Słońce, ale odpowiada za samoczyszczenie paneli.
Od 17 października do 20 kwietnia instalacja o mocy 9,92 kW wyprodukowała 2490 kWh
Firma Longi Solar zaleca odległość minimum 10 cm, natomiast w opisywanym przykładzie są to zaledwie 3 cm.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody