Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Kuhn z rekordem świata w zgrabianiu zielonki

Obrazek

188,9 hektarów w 8 godzin! Kuhn wraz z marką John Deere ustanowił rekord świata w ilości zgrabionego pokosu za pomocą zgrabiarki karuzelowej

Jan Beba25 października 2019, 06:00

Pod koniec sierpnia w Danii powodzeniem zakończyła się próba osiągnięcia rekordu świata w ilości zgrabionego pokosu. Do tego niezwykłego dzieła wykorzystano 4-karuzelową zgrabiarkę GA 15131 – standardową maszynę, podłączoną do ciągnika John Deere 6250R. Zgrabianie odbywało się w obecności przedstawicieli niemieckiego instytutu DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze). Instytut DLG potwierdził: „W 8 godzin zgrabiono 188,9 hektarów, co daje średnio 23,6 hektarów na godzinę”.

Zgrabiarka karuzelowa Kuhn GA 1531 umożliwia pracę o szerokości roboczej od 9,50 do 14,70 m. Całkowicie hydrauliczny napęd pozwala dostosować prędkość wałka odbioru mocy do rodzaju i objętości paszy oraz ograniczyć do minimum czynności konserwacyjne. Pokosy o wysokiej jakości są uzyskiwane dzięki funkcji Boost, która zwiększa prędkość przednich karuzel o 20% w stosunku do tylnych, tak aby utworzyć jednorodny i dobrze napowietrzony pokos. Podnoszenie pojedynczych wirników pozwoliło uzyskać rekordową wydajność nawet podczas omijania przeszkód i mimo zróżnicowanego kształtu pola. Operator docenił także terminal CCI 1200 ISOBUS, dzięki któremu miał podgląd wykonywanej pracy i optymalizację prędkości obrotowej karuzel bez przerywania pracy oraz łatwość obsługi joysticka WTK.
Do bicia rekordu wybrano typową duńską farmę mleczną w górzystym regionie Centralnej Jutlandii. Mikael Skeldal, który prowadzi gospodarstwo z dwoma braćmi i siostrą, siadł za kierownicą ciągnika John Deere 6250R wyposażonego w system prowadzenia AutoTrac, wyświetlacz CommandCenter 4. generacji oraz ergonomiczny joystick CommandPro.

Przedstawiciel DLG, który weryfikował rekord, przeprowadził szereg pomiarów na miejscu. Dokładnie ustalono czas i powierzchnię, a jakość pracy zmierzono za pomocą różnych próbek potwierdzających dobrą jakość paszy. Profil pokosu, straty i charakterystykę paszy ustalono i skategoryzowano w raporcie naukowym, który zostanie opublikowany przez instytut DLG.1 z 3
Pod koniec sierpnia w Danii powodzeniem zakończyła się próba osiągnięcia rekordu świata w ilości zgrabionego pokosu.

Pod koniec sierpnia w Danii powodzeniem zakończyła się próba osiągnięcia rekordu świata w ilości zgrabionego pokosu.

2 z 3
Zgrabiarka karuzelowa Kuhn GA 1531 umożliwia pracę o szerokości roboczej od 9,50 do 14,70 m.

Zgrabiarka karuzelowa Kuhn GA 1531 umożliwia pracę o szerokości roboczej od 9,50 do 14,70 m.

3 z 3
Do bicia rekordu wybrano typową duńską farmę mleczną w górzystym regionie Centralnej Jutlandii.

Do bicia rekordu wybrano typową duńską farmę mleczną w górzystym regionie Centralnej Jutlandii.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)