Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Unia rozpoczyna współpracę z IUNG w Puławach

Obrazek

Wsparciem rolników w walce ze zbytnim zakwaszeniem gleby są nie tylko coraz wyższej jakości wapna, ale również specjalistyczny sprzęt. Dlatego w ostatnim czasie firma Unia zintensyfikowała prace nad udoskonaleniem oferty sprzętu do rozsiewania nawozów pylistych.

Jan Beba6 października 2020, 19:08

Wspólne projekty dotyczące szeroko pojętej uprawy i nawożenia połączyły firmę unia z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Podpisanie umowy w zakresie współpracy strategicznej odbyło się podczas specjalnej konferencji prasowej, a pod dokumentem podpis złożył Michał Piotrowski, właściciel Unii oraz prof. Mariusz Matyka, który pełni funkcję zastępcy dyrektora IUNG. Celem jednego z pierwszych wspólnych projektów będzie optymalizacja wysiewu i wykorzystania wapna pylistego z udziałem rozsiewacza RCW Helix. Polskiej firmie zależy na dopracowaniu wciąż nowej maszyny, by w przyszłości oferować gotową technologię.

Wapno pyliste cechuje najwyższa reaktywność, ale jest najtrudniejsze do aplikacji, bo części pylaste unoszone przez wiatr powodują duże straty. Opracowany w Brzegu rozsiewacz RCW z belką do wysiewu środków pylistych Helix w zależności od modelu może mieć  skrzynie ładowną o pojemności od 10 do 15 m³, a szerokość pracy wynosi od 9 m do 12 m.

Atutem tego rozwiązania jest wysoka równomierność pracy na całej szerokości roboczej. Firma informuje, że pracując z prędkością do 12 km/h w ciągu godziny pozwala zwapnować ok. 11 do 14 ha. Rozsiewacz wyposażony jest w komputer Superior, który odpowiada za kontrolę wszystkich funkcji  rozsiewacza RCW, od utrzymania dawki  wysiewu po sterowanie hydrauliką roboczą.

Kolejnym obszarem działań będą uproszczenia w uprawie roli. Rozwój maszyn pozwalających na ograniczenie stosowania pługa ma przełożyć się na niższe koszty pracy, zużycie paliwa i ograniczenie wpływu rolnictwa na środowisko. W kolejnych latach pod lupę trafią maszyny do nawożenia mineralnego, a celem prac będzie zmniejszenie emisji tlenków azotu, czyli bardziej precyzyjne nawożenie.

Współpraca obejmuje szkolenia dla kadr naukowych i rolników, konferencje specjalistyczne, jak również organizację konferencji, seminariów lub pokazów. Pierwszy z nich odbył się od 8 do 10 września w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Osinach k. Puław. Oprócz Helixa rolnicy mogli zobaczyć w pracy opryskiwacz Heron czy pług Ibis Vario z systemem Geoplough.

Warto zaznaczyć, że Instytut gospodaruje na 5 tys. ha, z czego 3,7 tys. ha stanowią użytki rolne. Składa się na to jedenaście zakładów doświadczalnych, z czego dwa są dzierżawione.

Aktualne wyzwania w działalności Instytutu to: wdrażanie idei nowego zielonego ładu, działania w zakresie adaptacji rolnictwa do zmian klimatu, wspieranie rolnictwa niskoemisyjnego, ochrona zasobów naturalnych (ziemia, woda, powietrze, kopaliny), ocena systemów gospodarowania w rolnictwie, ocena możliwości pozyskania energii z odnawialnych źródeł, wspieranie biogospodarki i innowacyjności sektora, cyfryzacja polskiego rolnictwa, włączenie rolnictwa w gospodarkę obiegu zamkniętego, utrzymanie stałego wzrostu rolnictwa opartego na zrównoważonym rozwoju, dostarczaniu dóbr publicznych przez rolnictwo, ograniczenia zagrożeń dla ludzi i zwierząt przez zmniejszenie przemysłowych środków produkcji, biotechnologia, alternatywne kierunki działalności na obszarach wiejskich jak również modelowanie zmian w produkcji rolnej.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)