Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Co na podstawę źdźbła?

Obrazek

Pierwszy zabieg fungicydowy w pszenicy jest niezwykle ważny. Jakie substancje są najskuteczniejsze?

14 marca 2017, 09:55

Pszenica jako bez wątpienia najważniejsze zboże uprawiane w naszym kraju jest najintensywniej chroniona przed chorobami grzybowymi. Bez wątpienia też najważniejszy jest pierwszy fungicydowy zabieg wiosenny, który chroni przede wszystkim podstawę źdźbła. Choroby najczęściej porażające ten organ to łamliwość źdźbła i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła.

Łamliwość źdźbła zbóż
Choroba może wystąpić już jesienią, a objawy na pochwach liściowych na podstawie źdźbła mają postać plam w kształcie kresek lub soczewek. Z czasem plama jaśnieje w środku, a obwódka pozostaje ciemniejsza. Wewnątrz źdźbła w miejscu plam powstaje watowata grzybnia.
Zabieg przeciwko chorobie wykonuje się w fazie od początku strzelania w źdźbło (BBCH 30–31). Próg szkodliwości choroby to 20–30% źdźbeł z pierwszymi objawami porażenia.

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła
Objawy tej choroby również mogą pojawić się jesienią, ale wcześniej bo nawet już na siewkach. Mają postać nieregularnych, kreskowanych, jasno- lub ciemnobrunatnych plam. Z czasem plamy mogą obejmować odcinek źdźbła aż do 2. kolanka. Porażeniu i brunatnieniu ulegają też korzenie.
Dla tej choroby nie opracowano progów szkodliwości, a opryskiwanie najlepiej przeprowadzać w fazie początku strzelania w źdźbło i 1. kolanka (BBCH 30–31).

Czym pryskać?
Najskuteczniejsze substancje zwalczające przedstawione choroby to:

  • prochloraz
  • protiokonazol
  • metrafenon
  • epoksykonazol
  • cyprodynil
  • fluchinkonazol
  • boskalid.

jd, fot. CzubińskiWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)