StoryEditor

Wyleganie zbóż niejedną ma przyczynę

Regulatory wzrostu zbóż, które w ostatnich latach stały się podstawą intensywnej uprawy pszenicy i jęczmienia, a także pozostałych gatunków, mają na celu skrócenie i usztywnienie źdźbła, co ma zapobiegać wyleganiu pod wpływem ciężkiego kłosa. Jednak przyczyn wylegania jest kilka. Jak je rozpoznać?
21.04.2024., 12:23h

Generalnie są trzy podstawowe przyczyny wylegania:

  • fizjologiczna reakcja roślin;
  • oddziaływanie środowiska;
  • przyczyny biotyczne, czyli choroby i szkodniki.

Regulatory wzrostu pozwalają na przeciwstawienie się dwóm pierwszym przyczynom oraz osłabienie lub opóźnienie wylegania pod wpływem trzeciej.

Choroby powodujące i sprzyjające wyleganiu

Wyleganie z trzeciego powodu kojarzy się głównie z chorobami – łamliwością źdźbła, fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła oraz rzadziej zgorzelą podstawy źdźbła. Jest jeszcze czwarta choroba opanowująca dolne odcinki pędu – ostra plamistość oczkowa. Ta jednak nie bywa przyczyną osłabienia dolnego odcinka i co najwyżej można nazwać ją łagodną choroba podsuszkową, choć w bardzo nielicznych przypadkach, kiedy poraża w silnym stopniu, może też przyczynić się do wyłamywania źdźbła.

Najważniejsze na naszych polach są dwie pierwsze choroby – na nieco zwięźlejszych glebach jest to łamliwość, na lżejszych fuzaryjna zgorzel, choć bardzo często występują razem. Zwalcza się je zabiegami w fazie pierwszego kolanka. Trzecia – zgorzel podstawy źdźbła, to choroba gleb bardzo zwię...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 04:05