Co na polach? Ocena sytuacji w terenie

Od kilku dni mamy kalendarzową wiosnę i chociaż nocami zdarzają się jeszcze przygruntowe przymrozki czy opady śniegu, to generalnie temperatury w ciągu dnia są większe i mamy też więcej słońca. Nie oznacza to jednak, że na polach można już ruszyć z wszystkimi pracami polowymi.
Prognozy są nieciekawe
W minionym tygodniu rolnicy informowali nas, że gleba była jeszcze przymarznięta poniżej 8 cm głębokości, teraz jest to nawet poniżej 20-25 cm i widać, że niektórzy próbują wykonywać orkę wiosenną. Prognozy, niestety, nie są optymistyczne. Wprawdzie temperatura ma lekko się podnieść, ale w najbliższych dniach czekają nas obfite opady deszczu i śniegu z deszczem. To powoduje, że jeszcze bardziej zawężają się wszystkie okienka agrotechniczne i powiedzmy to jasno - mało komu uda lub udało się zasiać zboża jare w zalecanym terminie agrotechnicznym. Przypomnijmy, że np , dla pszenicy jarej taki termin był w Wielkopolsce od 15 do 25 marca, a na wysiew grochów i łubinów jest teraz ostatni dzwonek.
Oziminy przesiać kukurydzą?
O problemach z zasiewami informujecie mnie na bieżąco i wielu z Was deklaruje, że z uwagi na przekroczenie terminu optymalnego siewu lub fatalne warunki na polach, planuje zasiać kukurydzę lub nawet soję. I ten większy popyt na nasiona kukurydzy widać u handlowców, ale – wbrew temu co Wam mówią – nie bójcie się o to, że nasion zabraknie. Może jedynie być problem z najpopularniejszymi odmianami – zapisy na te trwały już od grudnia i obecnie trudno je dostać u dystrybutorów. Mowa tu głównie o odmianach ziarnowych, z kiszonkowymi nie powinno być kłopotów.
Perspektywy dla rzepaku
Jak pamiętacie, moje lutowe wstępne oceny przezimowania rzepaku wskazywały na to, że rośliny mogły sobie nie poradzić z kilkudniowymi silnymi mrozami, którym towarzyszyły silne, wysmalające wiatry i brak okrywy śnieżnej. Niestety, moje obawy częściowo były uzasadnione, bo z Waszych pierwszych szacunków wynika, że nie wszystkie plantacje poradziły sobie z tymi warunkami, a na polach widać zamierające rośliny. Mam także i takie meldunki z pól, że np. 1 na 3 rośliny wypuściła nowe liście. I tu od razu należy sobie zadać pytanie – jaką obsadę warto jeszcze pozostawić na polu, a kiedy plantacje zakwalifikować do likwidacji i przesiania?
mwal, bcz
Fot. Konieczka, Walerowska
Przeczytaj również

Próby wysiewu nawozów sztucznych i wapna najczęściej kończą się tak...

Próby wysiewu nawozów sztucznych i wapna najczęściej kończą się tak...

Próby wysiewu nawozów sztucznych i wapna najczęściej kończą się tak...

Próby wysiewu nawozów sztucznych i wapna najczęściej kończą się tak...

Stan jednej z plantacji rzepaku w Wielkopolsce.

Stan jednej z plantacji rzepaku w Wielkopolsce.