Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Czy można już wysiewać sól potasową?

Powszechna opinia o zakazie stosowania nawozów w okresie pomiędzy 1 grudnia i ostatnim dniem lutego jest błędna. Zakaz ten dotyczy przede wszystkim azotu pochodzącego z nawozów organicznych i naturalnych.

25 lutego 2014, 08:36

Obecne przepisy regulują jedynie możliwość stosowania właśnie nawozów organicznych i naturalnych, które jest możliwe od 1 marca do 30 listopada. Te same przepisy nie mówią nic o stosowaniu nawozów mineralnych. Czy zatem już teraz można zastosować np. sól potasową pod zasiewy wiosenne lub na oziminy? Otóż można, a pozwalają na to warunki pogodowe. Dotyczy to również nawozów azotowych mineralnych.
Przepisy wspomniane wcześniej zabraniają stosowania wszystkich nawozów w przypadku, gdy: gleba zalana jest wodą, jest przykryta śniegiem lub jest zamarznięta do głębokości 30 cm i więcej (jeśli zmarzlina sięga płycej to nawozy można stosować). Żadnych nawozów nie można też stosować podczas opadów deszczu, chociaż jak wiadomo z praktyki, nawożenie obornikiem w takich warunkach zmniejsza straty azotu i jego ulatnianie się do atmosfery.
Więcej o przepisach związanych ze stosowaniem nawozów w „top agrar Polska” w numerze 2/2013.
jd


Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ