Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Dobrze zagęść glebę przed siewem

Obrazek

Wprawdzie żniwa dopiero ruszyły, ale wielkimi krokami zbliża się czas przygotowań do siewu upraw ozimych. Jak przygotować pole do siewu, jeśli w glebie brakuje wody?

dr Maria Walerowska22 lipca 2021, 18:00

Trudno powiedzieć, jakie będą warunki wilgotnościowe w trakcie uprawy przedsiewnej. W tym roku mamy znaczne zróżnicowanie pod tym względem, są regiony, gdzie wody bardzo brakowało, ale są także takie, gdzie wręcz pola zalewało, jak np. na południu kraju. Niezależnie od tego, wodę w glebie trzeba chronić na każdym etapie, a zwłaszcza przed siewem.

Pierwsza kwestia to oczywiście jak najszybsze zerwanie ścierniska, żeby z jednej strony ograniczyć straty wody na skutek bezproduktywnegon parowania, a z drugiej pobudzić samosiewy i chwasty do kiełkowania. Najlepiej byłoby zrobić to dwuetapowo, jeślin np. słoma zostaje na polu, w pierwszym przejeździe zastosować bronę mulczową, która dodatkowo rozprowadzi słomę, a w drugim bronę talerzową lub kultywator, które wymieszają z glebą resztki pożniwne.

Wysiane ziarno zbóż powinno mieć kontakt z wilgotną glebą, zatem uprawa przedsiewna powinna być możliwie ograniczona, a narzędzia doprawiające zagregatowane. Jeśli używamy pługa, warto go zagregatować z wałem, np. pierścieniowym, który spowoduje zagęszczenie gleby i ograniczy straty wody. Działania te zmniejszą liczbę przejazdów na polu i przesuszenie gleby. Na lekkich glebach unikajmy aktywnych zestawów roboczych, a siew zaplanujmy w najbliższym terminie po doprawieniu pola – najlepiej bezpośrednio po uprawie.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)