Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Elektroherbicyd – prądem w chwasty

21.08.2017

Drukuj

Elektroherbicyd – prądem w chwasty

Artykuł dostępny

Można do tego wykorzystać prąd, który nie tylko niszczy część nadziemną chwastów, ale także wnika do korzeni powodując ich obumieranie. Urządzenia takie wykorzystywane są już od kilku lat w Brazylii, a od niedawna także w Europie. W produkcji urządzeń wykorzystujących prąd do niszczenia chwastów specjalizuje się niemiecka firma Zasso GmbH. Zdaniem jej przedstawicieli, ta technologia sprawdza się w uprawach ekologicznych, ponieważ nie wykorzystuje się w niej żadnych środków chemicznych. Mozę także w przyszłości okazać się alternatywą do niszczenia chwastów uodpornionych na niektóre s.cz. herbicydów.

Jak to działa? 


Ciągnik napędza mechanicznie generator prądu, w którym jest on przetwarzany z wysokiego napięcia do 15 tys. wolt. Z generatora prąd przepływa do aplikatora umieszczonego na przednim TUZ. Aplikatory są ruchome i mogą swobodnie przemieszczać się po powierzchni gruntu. Gdy tylko aplikator dotknie rośliny, prąd płynie przez liście aż do korzeni. W momencie jego kontaktu z rośliną powstaje wysoka temperatura, która powoduje rozpad komórek roślinnych oraz chlorofilu. Do zniszczenia jednej rośliny potrzeba – zależności od jej wielkości – około 100 do 1000 dżuli. Prąd przepływa przez glebę do tylnego aplikatora i z powrotem do generatora, co zamyka obwód.
Fot. Bruno Oehrli

r e k l a m a

Polecane dla Ciebie:

article icon

Łowczy milczy, sołtys odmawia, a wójt liczy głosy

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii