Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Głęboszem podratujesz glebę

Obrazek

Głębosz to narzędzie stosowane powszechnie przez plantatorów buraka cukrowego. Warto po nie jednak sięgać nie tylko, jeśli uprawia się tą roślinę.

Jacek Daleszyński21 lipca 2017, 12:00
Głębosz to narzędzie służące do walki z nadmiernym zagęszczeniem głębszych warstw gleby. Chodzi głównie o przerywanie tzw. podeszwy płużnej, która występuje nie tylko w przypadku uprawy orkowej. Z podeszwą mamy do czynienia, kiedy uprawa gleby prowadzona jest wciąż na takiej samej głębokości. Częste deszcze również sprzyjają szybszemu powstawaniu podeszwy.

Co zrobić z podeszwą?

Zagęszczenie warstw tuż pod glebą uprawianą ma miejsce zawsze. Jedynie tempo zagęszczania jest różne. Zależy od sposobu uprawy, ilości przejazdów po polu czy często padających deszczy. Można sobie jednak z tym poradzić. Raz na kilka lat warto zastosować głębosz, który przerywając zagęszczoną warstwę nie tylko wpłynie na lepsze przesiąkanie wody, ale pozwoli też głębiej rosnąć korzeniom, które będą mogły wykorzystać składniki z głębszych warstw.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat głęboszowania zapraszam do lektury sierpniowego numeru „top agrar Polska”.jd, fot Konieczka.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)