StoryEditor

Głęboszem podratujesz glebę

Głębosz to narzędzie stosowane powszechnie przez plantatorów buraka cukrowego. Warto po nie jednak sięgać nie tylko, jeśli uprawia się tą roślinę.
21.07.2017., 09:07h
Głębosz to narzędzie służące do walki z nadmiernym zagęszczeniem głębszych warstw gleby. Chodzi głównie o przerywanie tzw. podeszwy płużnej, która występuje nie tylko w przypadku uprawy orkowej. Z podeszwą mamy do czynienia, kiedy uprawa gleby prowadzona jest wciąż na takiej samej głębokości. Częste deszcze również sprzyjają szybszemu powstawaniu podeszwy.

Co zrobić z podeszwą?

Zagęszczenie warstw tuż pod glebą uprawianą ma miejsce zawsze. Jedynie tempo zagęszczania jest różne. Zależy od sposobu uprawy, ilości przejazdów po polu czy często padających deszczy. Można sobie jednak z tym poradzić. Raz na kilka lat warto zastosować głębosz, który przerywając zagęszczoną warstwę nie tylko wpłynie na lepsze przesiąkanie wody, ale pozwoli też głębiej rosnąć korzeniom, które będą mogły wykorzystać składniki z głębszych warstw.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat głęboszowania zapraszam do lektury sierpniowego numeru „top agrar Polska”.jd, fot Konieczka.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 11:37