StoryEditor

Krajowy rekord plonu pszenicy

Pogoda na żniwa aktualnie jest bardzo dobra. Okazuje się, że sprzyja także biciu rekordów. W województwie pomorskim pobito Rekord Polski z 2019 r. na najwyższy plon pszenicy ozimej z hektara. Bohaterką jest odmiana Findus.
13.08.2020., 12:08h

Zdarzenie miało miejsce 11.08.2020 r. na dwóch gospodarstwach, tj. w Borętach, gm. Lichnowy oraz w Bystrzu, gm. Miłoradz (woj. pomorskie). Pszenicę Findus zasiano na 800 ha na różnych glebach i w różnych lokalizacjach należących do przedsiębiorstwa LAIRD Agro Group z Lisewa Malborskiego. Pomiar rekordowego plonu miał miejsce w Borętach w województwie pomorskim. Siew odbył się 4 września 2019 roku w ilości 280 nasion/m2.



- Odmiana Findus bardzo dobrze zimuje. Mimo, że w tym roku nie było zimy, to wiosenne przymrozki wiele pszenic poparzyły. Odmiana Findus wyglądała bardzo dobrze przez cały okres wegetacji. Była jedną z odmian, która się wyróżniała pod względem zdrowotności, w porównaniu do innych odmian – komentuje Bronisław Stoduś, dyrektor ds. produkcji roślinnej LAIRD Agro Group z Lisewa Malborskiego. Rekord Polski plonu pszenicy ozimej ustanowiony w 2019 r. wynosi teraz 11,628 t.



Zastosowana agrotechnika

Pszenica została zasiana na polu o średniej zasobności fosforu i potasu oraz odczynie na poziomie 6,3 pH. W „rekordowej” pszenicy zastosowano technologię firmy Procam, która wyglądała następująco:

Jesień:
W jesiennej agrotechnice zastosowano 200 kg preparatu Profoska oraz w celu ochrony herbicydowej Reliance w połączeniu z glinem. Nawożenie azotowe to podwójna dawka RSM oraz dawka na kłos w postaci saletry amonowej, co w efekcie dało 240 kg azotu na hektar. Do tego zastosowano dwukrotną aplikację preparatu Proleaf Max 4.0 po 1 l.

Wiosna:
W przypadku wiosennej ochrony herbicydowej zastosowano zabiegi poprawkowe na chwasty dwuliścienne preparatem Biathlon i jednoliścienne produktem Aprilia. W celu regulacji łanu zabiegi podzielono na trzy etapy, w który zastosowano odpowiednio:

  • I - Moddus + CCC,
  • II - Moddus,
  • III - etefon.


Ochrona fungicydowa podzielona została na 4 etapy:

  • I - zabieg czyszczący substancjami aktywnymi fenpropidyną i prochlorazem,
  • II - Halny + Input,
  • III - Secardo + Tazer,
  • IV - Caramba + Fandango + tebukonazol zawarty w produkcie Bounty.


Ochrona inektycydowa to dwukrotna aplikacja preparatu Proalfacypermetrin oraz zastosowanie Danadim na kłos.



Fot. firmowe

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 00:01