Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

KRIR: termin wywozu obornika musi być przedłużony

Obrazek

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa o podjęcie działań, które umożliwią wywóz obornika na pola do końca roku, czyli o miesiąc dłużej. To mogłoby pomóc rolnikom, którzy przez złą pogodę nie wykonali wszystkich zabiegów.

Aneta Lewandowska28 listopada 2017, 12:49
Nadmierne opady deszczu, kałuże stojące na polach i zatopiony w błocie sprzęt rolniczy – to częsty widok na polskich polach. Tego roku pogoda szczególnie nie rozpieszczała rolników. W związku z tym zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z prośbą do ministra Jurgiela o podjęcie działań mających na celu dopuszczenie możliwości wykonania zabiegów agrotechnicznych do końca roku kalendarzowego.

Przepisy stanowią, że wywóz obornika, gnojówki i gnojowicy na pola uprawne musi być wykonany do końca listopada. Jednak bardzo złe warunki atmosferyczne nie pozwoliły rolnikom na zabiegi w określonym terminie. Czas goni, bo koniec listopada lada moment.

Jesiennym opadom deszczu nie ma końca, więc trudno znaleźć moment, kiedy na polu byłoby na tyle sucho, by wyjechać na nie z obornikiem. W takich okolicznościach wywóz nawozu i orka jest niemal niemożliwa. Następna okazja do wykonania tego zabiegi nastąpi dopiero z początkiem marca przyszłego roku. Jeśli rolnicy nie zdążą z nawożeniem pól teraz, przyszłoroczne uprawy jare mogą gorzej plonować.

Co więcej, Mazowiecka Izba Rolnicza alarmuje, że na Mazowszu udało się zebrać niespełna 30% kukurydzy. W związku z tym KRIR apeluje o zmianę terminu zakończenia okresu zbioru kukurydzy na ziarno, buraków cukrowych i ziemniaków żeby zachować uprawnienia do odszkodowań za szkody łowieckie, określone w przepisach wydawanych przez samorządy wojewódzkie.

al na podst. KRIR
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)