StoryEditor

Mniejsza podaż rzepaku i obawy o przyszłość wynoszą go na inne poziomy cenowe

Aktualnie po południowej Polsce jeżdżą inspektorzy firm ubezpieczeniowych i oceniają stan szkód przymrozków wiosennych, a po świecie krążą informacje na temat mniejszych szacunków zbiorów i wolumenów rzepaku uczestniczących w międzynarodowej wymianie handlowej.
10.05.2024., 11:29h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są oceny efektów wiosennych przymrozków?
  • Jak duży był eksport rzepaku w I kwartale 2024 r.?
  • Jakie są zapasy rzepaku w Kanadzie i ile Kanada eksportuje?
  • Ile UE zaimportowała rzepaku?
  • Jak zmieniła sie prognoza zbiorów rzepaku w UE publikowana przez SG?
  • Jakie zmiany notowań na Matifie przyniosły te informacje?
  • Po ile skupowany jest rzepak w Polsce?

Na południu Polski informacje o wiosennych przymrozkach przybierają już zweryfikowane inspekcjami firm ubezpieczeniowych wymiary, a rzepakowe bilanse i rozmiary handlu nie przynoszą uspokojenia, dlatego rzepak, pomimo jednodniowych zawahań utrzymuje trend wzrostowy.

Trochę jednak wymarzło

Coraz więcej sygnałów napływa z południa Polski, Śląska, Opolszczyzny i Dolnego Śląska, gdzie rzepaki, które w tym roku zaczęły kwitnienie o dwa tygodnie wcześniej, zostały uszkodzone przez przymrozki. Tam straty ocenia się na 10-15%, ale wszyscy, którzy rzepak obserwują od lat dobrze wiedzą, że może być różnie. Możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem obronnym i wytworzeniem kwiatów i w konsekwencji nowych łuszczyn, straty kwiatów wierzchołkowych mogą doprowadzić do wyrównania łanu i tym samym nawet korzystniejszego dla ustalenia terminu zbioru ograniczenia strat nasion w trakcie omłotu, a możemy spotkać się jednak z jeszcze większą redukcją plonu, gdy rośliny na stres zareagują wygaszaniem rozwoju i korekta kolejnych zawiązków łuszczyn. Dziś tego nie wyjaśnimy, ale możemy skorzystać na cenach

Oszczędniej z rzepakiem

W I kwartale 2024 ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 07:02