Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Najpóźniej od 2028 roku: nadchodzi unijny rejestr ochrony roślin dla rolników

Obrazek

Parlament Europejski potwierdził kompromis trójstronny w sprawie statystyk rolniczych. Oznacza to, że od 2028 roku będzie obowiązywał ogólnounijny rejestr ochrony roślin. Dokładna implementacja jest obecnie opracowywana.

Dominika Mulak5 października 2022, 15:57
Parlament Europejski dał zielone światło dla zmiany rozporządzenia w sprawie statystyk dotyczących nakładów i produktów rolnych (SAIO). Na początku czerwca parlamentarzyści osiągnęli porozumienie z Komisją Europejską i Radą w ramach rozmów trójstronnych. 555 deputowanych głosowało za porozumieniem, które przewiduje publikację rocznego zużycia pestycydów, przy 42 głosach przeciw i 23 wstrzymujących się. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.


Metodologia nadal niejasna

Odpowiednie gromadzenie danych ma odbywać się corocznie od 2028 roku, a także być publikowane od 2030 roku. Jednak pierwsze zbiory danych mają mieć miejsce już w 2026 roku. Ponadto substancje czynne wprowadzane do obrotu i stosowane w działalności rolniczej mają być wymienione według reprezentatywnych upraw i obszarów poddanych działaniu i corocznie publikowane. Metodologia w tym zakresie ma zostać opracowana w okresie przejściowym od 2026 roku.

Rejestry dla rolników

Ponadto powinny istnieć kompleksowe rejestry elektroniczne dla komercyjnych użytkowników środków ochrony roślin, aby móc zagwarantować coroczne gromadzenie danych. Rozporządzenie SAIO przewiduje europejskie fundusze na ten okres przejściowy w celu wsparcia krajowych urzędów statystycznych w przygotowaniach do corocznego zbierania danych o środkach ochrony roślin. W odniesieniu do rolnictwa ekologicznego uzgodniono, że dostępne statystyki i zbiory danych powinny być w dużej mierze zgodne z danymi dotyczącymi rolnictwa konwencjonalnego.

UE chce uniknąć obciążeń administracyjnych

Zdaniem Parlamentu może to również stanowić dodatkowy impuls do rozwoju rolnictwa ekologicznego w UE. Ponadto nowe rozporządzenie powinno zawierać odpowiednie klauzule ochronne, aby uniknąć zwiększenia obciążeń administracyjnych dla rolników i administracji krajowych.
Według Parlamentu Europejskiego dostosowanie statystyk rolniczych – zwłaszcza w odniesieniu do nakładów wykorzystywanych przez rolnictwo – powinno przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat praktyk rolniczych i produkcji rolnej – zwłaszcza w odniesieniu do Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), Zielonego Ładu i zawartej w niej strategii „Od pola do stołu”. Według Parlamentu Europejskiego digitalizacja jest warunkiem koniecznym do spełnienia wymogu określonego w rozporządzeniu SAIO, a mianowicie ewidencjonowania co najmniej 95% stosowania środków ochrony roślin w działalności rolniczej przez użytkowników komercyjnych.

Konstantin Kockerols
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)