Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Niemcy: zakaz stosowania glifosatu od 2024?

Obrazek
Niemieccy rolnicy będą zmuszeni stopniowo ograniczać stosowanie glifosatu, aby w 2024 r. całkowicie z niego zrezygnować. W środę przyjęto projekt rządowy, który musi przejść kilka etapów legislacyjnych. 
Dorota Kolasińska11 lutego 2021, 10:52
Mimo, że wdrożenie w życie trochę potrwa, zanim projekt przejdzie przez wszystkie etapy legislacji rządowej, to dyskusja na ten temat trwa od dawna, a zmiany wydają się nieuniknione. Podobne działania podejmowała Francja. Jako pierwsza chciała zakazu Austria i Luksemburg. 

W środę rząd przyjął projekt zakładający ograniczenie stosowania glifosatu, a w 2024 r. całkowite zaprzestanie stosowania. Ekolodzy dopięli swego i niebawem glifosat zniknie z niemieckiego rynku. Głównym celem wdrażania zakazu jest ochrona bioróżnorodności – gatunków roślin i siedlisk dla owadów.

Rolnicy skrytykowali planowaną ustawę, mówiąc, że zagraża ona egzystencji rodzinnych gospodarstw rolnych i znacznie lepiej wyszłaby promocja współpracy pomiędzy rolnikami i ekologami w celu ochrony bioróżnorodności, a nie wprowadzanie kolejnych zakazów. 

Zgodnie z projektem przepisów niemieckich stosowanie herbicydów i insektycydów, które mogą szkodzić pszczołom, zostanie zakazane na niektórych obszarach. 

Joachim Rukwied szef niemieckiego stowarzyszenia rolników, twierdzi że proponowane przepisy są niewłaściwym sposobem osiągnięcia większej ochrony środowiska. Uważa, że partnerstwo między rolnictwem a ochroną środowiska, ze wspólnymi celami, środkami i zachętami, byłoby bardziej obiecujące. Ustawa, aby wejść w życie musi zostać przyjęta zarówno przez izbę niższą Bundestagu, izbę wyższą Bundesratu, która reprezentuje interesy 16 samorządów regionalnych w Niemczech. Proces może potrwać kilka miesięcy.

Oprac. dkol na podst. Reuters
Fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)