Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Pogotowie polowe TAP: Czym chronić i skracać zboża?

Ocieplenie w ostatnich dniach rozbujało wegetację. Zboża ozime zaczęły strzelać w źdźbło. Niestety, pojawiły się także choroby. To najwyższy czas na zabieg fungicydowy T1 i skracanie. W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiadamy czym chronić i skracać zboża.

dr Maria Walerowska5 kwietnia 2019, 16:53

Wiele plantacji zbóż w tym sezonie jest silnie porażonych, z chorób podstawy źdźbła znajdziemy: fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła oraz łamliwość źdźbła i zbóż. Z kolei na liściach widoczne są nowe infekcje mączniaka, septoriozy paskowanej liści pszenicy, rdzy żółtej i brunatnej, brunatnej plamistości liści. To idealny moment na wykonanie zabiegu grzybobójczego, tzw. T1. Gościem Pogotowia polowego będzie prof. Marek Korbas z IOR–PIB, który wraz z dr Marią Walerowską podpowiada, jak w tym sezonie chronić zboża, kiedy wykonać zabieg na podstawę źdźbła i jakie substancje czynne wybrać.


Pierwsze kolanko już się pojawia

Na wielu plantacjach zbóż ozimych, zwłaszcza jęczmienia, czy też wcześniej wysianych pszenic lub pszenżyta, zaczyna pojawiać się faza pierwszego kolanka. Faza pierwszego kolanka ma miejsce wtedy, gdy pierwsze kolanko znajduje się ok. 1 cm nad węzłem krzewienia. Fazę te można wstępnie określić na podstawie oględzin roślin, ponieważ pierwsze kolanko wyczuwalne jest jako delikatne zgrubienie na pędzie głównym, a cała roślina (w tym także pędy boczne) ma bardziej wzniesiony pokrój. Aby nie przegapić tej fazy na polu po pierwsze trzeba często na nim być i mieć pod ręką np. nóż lub żyletkę, aby rozkroić rośliny wzdłuż źdźbła. Tylko bowiem w taki sposób będziemy mieli 100-proc. pewność, że rośliny uzyskały tę fazę. Po przekrojeniu źdźbła widoczne będą zielone pierścienie – kolanka. Jeśli pierwsze kolanko będzie oddalone o ok. 1 cm od węzła krzewienia, oznacza to wówczas, że rozpoczęła się faza BBCH 31 (tzw. pierwsze kolanko).


Czas na skracanie

Określenie momentu uzyskania przez zboża tej fazy jest niezmiernie istotne, ponieważ jest to bardzo ważny czas w rozwoju zbóż i stosuje się w niej m.in. regulatory wzrostu, ale także rozpoczyna się stosowanie fungicydów – głównie na choroby podstawy źdźbła. W tej fazie można także podać mikroskładniki, takie jak mangan, bor, cynk czy molibden.

Jeśli nie obserwujemy tego stadium w zbożach, a rośliny są w fazie BBCH 30 – czyli przygotowują się do bardzo ważnego etapu rozwoju jakim jest strzelanie w źdźbło – nie stosujmy w tym stadium mikroelementów. W roślinie zachodzi wówczas prawdziwa „burza hormonów”, a podanie mikroelementów w BBCH 30 mogłoby zaburzyć te procesy. mwal

ZOBACZ FILM!!!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)