Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Przybyło wody glebowej

Obrazek

Druga i trzecia dekada kwietnia to czas zaawansowanej wegetacji wielu upraw. Ich potrzebom wodnym sprzyjał zwłaszcza przedostatni tydzień miesiąca. Opady wystąpiły niemal w całym kraju, lokalnie dość obfite.

Janusz Biernacki29 kwietnia 2022, 10:40
Po wyjątkowo suchym marcu, kwiecień także nie zapisz się rekordowymi opadami, chociaż niektóre rejony kraju wody opadowej mają pod dostatkiem. Dotyczy to zwłaszcza południa Polski oraz pasa wschodniego. Jak wynika z raportu hydrologicznego IMGW, w minionym tygodniu, tj. od 19 do 26 maja opady wystąpiły w niemal całym kraju, a w niektórych lokalizacjach spadło jednego dnia ponad 20 mm wody.
W miejscowości Biebrza (woj. podlaskie) 19.04 odnotowano opad 24,8 mm, a w Ostrołęce (woj. mazowieckie) 25,0 mm. Z kolei po przeciwnej stronie mapy, 24.04 w miejscowości Rudna (woj. dolnośląskie) deszczomierze wskazały opad wielkości 22,0 mm, a w Ostrowie Wielkopolskim 16,2 mm. Na znacznym obszarze były to wartości od 5 do ok. 13 mm (patrz mapa; źródło IMGW). 
Niestety w tym tygodniu były także rejony, gdzie wody spadło niewiele. To północno-zachodnie województwa, które borykają się z jej deficytem od bardzo wielu dni. Duży ich areał wzbogacił się w tym czasie zaledwie o 4–5 mm opadu, a w pasie środkowego wybrzeża były one wręcz śladowe.
Sytuacja ta wpływa też na poziomy wody w krajowych rzekach. Tam gdzie opady były znaczące podniosły się one do stany wysokiego (kolor żółty). Większość z nich ma poziom średni (kolor niebieski), a niektóre niski (kolor czarny; patrz mapa).
Nadchodzi ciepła majówka, na której skorzystają zapewne owady, a w rejonach o optymalnej wilgotności gleb, poza roślinami uprawnymi, także chwasty. Należy więc w tych dniach wzmóc lustracje pól, gdyż przeoczenie intensywnego nalotu szkodników, czy fazy rozwojowej chwastów właściwej do użycia herbicydu, może skutkować dużymi szkodami w zasiewach ozimych i jarych.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)