StoryEditor

Przymrozki coraz silniejsze

Październik przywitał nas przymrozkami. Teraz kontynuuje te zapędy, lecz ich skala jest coraz groźniejsza, chociaż nie dla wszystkich upraw na polach.
11.10.2021., 13:10h
Październik przywitał nas punktowymi, przygruntowymi przymrozkami, zwłaszcza środkowo-zachodnią część kraju, które oscylowały w przedziale od –0,2 do –1,8°C. Nie miały one większego znaczenia gospodarczego, gdyż były zbyt słabe i trwały dość krótko. Ponieważ jednak to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału roku, należy liczyć się z eskalacją tego zjawiska, z czym mamy obecnie do czynienia. To już trzecia doba, i chyba nie ostatnia, kiedy przymrozki nabierają na sile i występują w całym kraju. Nie mamy jeszcze danych z dzisiejszego poranka, który był wyjątkowo zimny, ale dysponujemy danymi z poprzedniego, nieco cieplejszego, tj. 10.10.2021 r. (patrz mapa i  tabela).
Wartości te powinny zwrócić uwagę rolników, zwłaszcza tych, którzy dzień wcześniej wykonali skracanie rzepaku lub zabiegi fungicydowe w innych uprawach. Ich skuteczność może być ograniczona, a należy więc oczekiwać reakcji fitotoksycznych, zwłaszcza na oziminach.
Nie wszystkim jednak taka aura szkodzi. Plantatorzy buraka cukrowego, którzy mają późniejsze terminy odstawy surowca do cukrowni, mogą być wręcz zadowoleni. Słoneczne dni i chłodne noce, nawet z...
Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 18:32