Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Raport IPCC zatrważa – susze w rolnictwie będą pojawiać się częściej!

Obrazek

Według najnowszego raport IPCC* (Międzyrządowego Panelu ds. Klimatu) najbardziej prawdopodobny wzrost temperatur do końca wieku to 2,7°C. Bezpieczny to 1,5°C. Jednak dużo gorsza wiadomość dotyczy ryzyka występowania susz w rolnictwie.

dr Maria Walerowska25 sierpnia 2021, 11:28

Z raportu wynika jednoznacznie, że jeszcze mamy wybór: albo drastyczny wzrost klęsk żywiołowych, albo szybkie redukcje emisji gazów cieplarnianych i zrównoważony rozwój. Niestety, raport nie wróży dobrze produkcji żywności, wskazując na prawdopodobieństwo niemal podwojenia występowania susz (wykres), które wpływają na rolnictwo. Z raportu jednoznacznie wynika, że przyczyną tych zmian jest działalność człowieka, która ociepliła atmosferę, ocean i ląd.


 

Według raportu IPCC, jeśli planeta będzie się dalej ocieplać, wiele zmian w pogodzie stanie się częstszych i bardziej intensywnych. Przed rewolucją przemysłową susza dotykająca rolnictwo występowała raz na 10 lat. Przy obecnym ociepleniu o 1°C susze występują częściej — raz na sześć lat. Jeśli temperatura planety wzrośnie o 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej – zgodnie z celem porozumienia paryskiego – susze będą pojawiać się już co 4 lata. Jeśli temperatura wzrośnie o 4 stopnie, będzie się to działo jeszcze częściej — średnio co 2,4 lata.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)