Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Rynek zbóż: kompletny zastój w skupach

Obrazek

Tymi słowami przedstawiciele całkiem sporej części sondowanych przez nas skupów podsumowali mijający tydzień. Ceny podążają za handlem – w większości przypadków także stoją w miejscu.

Jacek Daleszyński17 maja 2019, 10:54
Trzeba przyznać, że przez ostatnie tygodnie ceny na rynku zbóż zachowują się bardzo konsekwentnie. Nie inaczej jest w najnowszej odsłonie naszej redakcyjnej sondy cenowej. Kilka skupów nieco obniżyło stawki, ale są też takie, które je podniosły. Podwyżki jednak są mniejsze od obniżek. Wzrostów cen w skupach można się spodziewać w niektórych punktach w woj. podkarpackim, podlaskim czy śląskim. Na obniżki natomiast w tym tygodniu zdecydowały się niektóre skupy w woj. pomorskim, lubelskim, opolskim czy zachodniopomorskim.

Brak chętnych do sprzedaży

Jeszcze przed tygodniem pisałem o tym, że niektóre paszarnie same wypytują rolników o towar. W tym tygodniu jak informują sami skupujący sytuacja zmieniła się i kontrahentów jest zdecydowanie mniej. Przyznają, że choć handel trwa to rolnicy są już mniej chętni do sprzedaży. Delikatne, acz systematyczne obniżki spowodowały, że cena zbytu stała się dla nich mniej atrakcyjna. Poza tym można też usłyszeć opinie, że susza z początku wiosny na pewno spowoduje obniżenie plonów tegorocznych zbóż, mimo że w wielu regionach spadł ostatnio przyzwoity deszcz.

Średnie ceny zbóż z naszej najnowszej sondy cenowej:

  • pszenica konsumpcyjna – 761 zł/t,
  • pszenica paszowa – 747 zł/t,
  • żyto – 653 zł/t,
  • pszenżyto – 710 zł/t,
  • jęczmień – 725 zł/t,
  • kukurydza sucha – 672 zł/t.

Aktualne ceny skupu w swoim regionie znajdziesz tutaj.


Co na europejskim podwórku?

Zachód Europy borykał się z podobną do naszej pogodą. Przed deszczami we Francji i Niemczech także mówiło się o suszy, teraz jednak po deszczach nastroje znacznie się poprawiły, a prognozy zbiorów płynące z tamtejszych rynków są optymistyczne i zakładają nawet, że plony pszenicy będą najlepsze od 4 lat.
Z kolei na Ukrainie tamtejsi rolnicy nie mają powodów do narzekania. Jak podał UkrAgro Consult rozwój zarówno zbóż ozimych i jarych jest szybszy o 5–7 dni niż w średniej wieloletniej. W kwietniu natomiast spadła ilość wody odpowiadająca 95% średniej dla tego miesiąca. Korzystna pogoda i warunki rozwoju zatem zwiększają prognozy zbiorów nie tylko zbóż na Ukrainie. Dobra sytuacja jest także w Rosji. USDA przewiduje, że zbiory będą rekordowo wysokie i wyniosą 77 mln ton.


Giełdy w górę

Matif zakończył notowania dla pszenicy w tym tygodniu na poziomie 173,75 euro/t (kontrakt wrześniowy). Cały tydzień na tej giełdzie obserwowaliśmy wzrosty. Pszenica na CBoT w Chicago wyceniana jest obecnie na 172,3 $/t (kontrakt lipcowy). Tutaj także od początku tygodnia mamy do czynienia ze wzrostami.

jd, fot. Sierszeńska

Przy okazji zapraszamy serdecznie wszystkich na Ogólnopolską Giełdę Rzepaczano-Zbożową, która odbędzie się już 28 maja 2019, w Hotelu Delicjusz w Stęszewie k. Poznania. Szczegóły nt. Giełdy organizowanej przez redakcję top agrar Polska oraz warunki udziału na stronie http://tap.pwrwydawnictwo.pl/gielda. Zachęcamy do udziału!

Giełda Rzepaczano-Zbożowa


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)