Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zboża

Rynki rolne – Zboża

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Stabilność na rynkach rolniczych jest zjawiskiem pożądanym. W przypadku jednak stabilnych cen skupu zbóż życzyli byśmy sobie, żeby były one jednak trochę wyższe.


Jak wynika z obserwacji rynku, rozmów z rolnikami i ze skupującymi największe zapotrzebowanie jest teraz na jęczmień i pszenżyto. Niestety nie przekłada się to na podwyżki, choć jedyne i raczej niewielkie zarazem, jakie można zaobserwować dotyczą tych gatunków właśnie. Symboliczne 5 do 10 zł/t podrożał jęczmień w Wielkopolsce i na Pomorzu, 20 zł/t w woj. podlaskim i lubelskim, aż 50 zł/t w jednym ze skupów ponownie w Wielkopolsce. Pszenżyto natomiast podrożało o 10–30 zł/t w woj. wielkopolskim i 10 zł/t w woj. pomorskim i opolskim. Najwięcej za jęczmień paszowy płacą dziś w woj. pomorskim i podlaskim 660 zł/t netto, a najmniej w woj. opolskim 550 zł/t. Najwyższe stawki za pszenżyto są w woj. pomorskim 620 zł/t, a najniższe w woj. podlaskim. Pozostała część kraju nie przejawia zainteresowania tymi zbożami, co skutkuje obowiązywaniem zeszłotygodniowych cenników.

Jest też kilka zmian w przypadku pszenicy konsumpcyjnej. Podrożała ona o 10 zł/t w woj. podlaskim i wielkopolskim i o 20 zł/t w woj. kujawsko-pomorskim. Za pszenicę płacą dziś najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim 710 zł/t, a najmniej w woj. lubelskim 615 zł/t.

W tym tygodniu zyskała też kukurydza sucha. Podwyżki cen skupu tego ziarna wynoszą 10–50 zł/t, a najwyższe dotyczą jednego z punktów skupu w Wielkopolsce. Dziś za kukurydzę suchą można otrzymać najwięcej w woj. pomorskim 680 zł/t, a najmniej w woj. wielkopolskim 580 zł/t.

Średnie ceny skupu zbóż kształtują się następująco:
  • pszenica konsumpcyjna – 648 zł/t,
  • pszenica paszowa – 635 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 543 zł/t,
  • pszenżyto – 577 zł/t,
  • jęczmień – 619 zł/t,
  • kukurydza sucha – 633 zł/t,
  • kukurydza mokra – 391 zł/t.

Dane z Ministerstwa

Ostatni opublikowany przez Ministerstwo Rolnictwa raport o cenach skupu zbóż dotyczy okresu 9–15 kwietnia. Podane w nim ceny średnie netto są wyższe niż wynikające z naszej redakcyjnej sondy. Za pszenicę konsumpcyjną średnio płacono wtedy 679 zł/t, a paszową 677 zł/t. Żyto konsumpcyjne kosztowało średnio 578 zł/t, paszowe 568 zł/t, a pszenżyto 625 zł/t. Jęczmień paszowy kosztował 681 zł/t, a kukurydza 653 zł/t.

Pod względem średnich cen skupu pszenicy konsumpcyjnej na tle niektórych krajów europejskich wypadamy dość blado. Najwięcej w badanym przez resort rolnictwa okresie za to ziarno otrzymywali rolnicy w Belgii 723 zł/t, Hiszpanii 763 zł/t, Słowenii 796 zł/t i we Włoszech 811 zł/t. Średnia cena dla całej UE dla tego zboża w danym okresie wyniosła 711 zł/t.
We Włoszech najdroższa jest też kukurydza sucha. Tam płacą za nią 755 zł/t, niewiele mniej w Belgii i Hiszpanii – około 745 zł/t.

Pszenica w dół w Europie, w górę w Stanach

Wczoraj na zamknięciu sesji paryskiej giełdy pszenica w kontrakcie majowym kosztowała 164 euro/t (spadek o pół euro w porównaniu z dniem wczorajszym). Dla porównania na koniec poprzedniego tygodnia cena kształtowała się na poziomie 166,5 euro/t. Za oceanem natomiast pszenica notuje wzrost. Wczoraj taki sam kontrakt na giełdzie w Chicago wyceniono na 174,9 $/t.
Kukurydza na europejskiej giełdzie wczoraj zakończyła sesję ze stawką 163,5 euro/t (kontrakt czerwcowy). Za oceanem natomiast wyceniono ją na 150,5 $/t.

jd

Wybierz województwo:

Wyświetl opcje sortowania

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Znasz aktualne ceny? Kliknij w odpowiednią komórkę tabeli i prześlij nam nową cenę a my ją opublikujemy.

Średnia

543,79 zł/t

577,58 zł/t

648,23 zł/t

635,00 zł/t

619,19 zł/t

633,64 zł/t

391,25 zł/t

Legenda:
– brak skupu lub brak danych o aktualnej cenie skupu

Pszenica k. - Pszenica konsumpcyjna
Pszenica p. - Pszenica paszowa
Kukurydza s. - Kukurydza sucha
Kukurydza m. - Kukurydza mokra

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!

Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie

Średnie ceny w kraju