Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Zboża

Rynki rolne – Zboża

Rynek zbóż: w skupach niestety znów obniżki

Rynek zbóż wpadł w trend spadkowy. Także w tym tygodniu w cennikach firm skupowych jest „czerwono” od spadków.


Spadki cen to niestety nie najlepsza wiadomość dla tych, którzy przymierzają się do sprzedaży ziarna. Kolejny już bowiem tydzień przynosi obniżki w cennikach. Trend ten utrzymuje się już od kilku tygodni choć można odnieść wrażenie, że w tym tygodniu spadki cen nie są już tak duże jak jeszcze tydzień temu.

Analizując naszą najnowszą, czwartkową sondę cenową można zauważyć, że pszenica konsumpcyjna w tym tygodniu potaniała o 10–30 zł/t, choć najczęściej spadki mieszczą się w dolnej granicy tego przedziału. Pszenica paszowa traci podobnie jak konsumpcyjna, ale w jej przypadku pozycji „bez zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem” jest więcej niż w przypadku pszenicy konsumpcyjnej.
Tracą też pozostałe zboża. Pszenżyto jest w tym tygodniu tańsze o 10–20 zł/t, żyto 10–30, a jęczmień płaci mniej o 10–50 zł/t. to akurat dobra informacja dla hodowców trzody produkujących paszę we własnym zakresie.

Średnie ceny skupu zbóż według najnowszej sondy:
 • pszenica konsumpcyjna – 769 zł/t,
 • pszenica paszowa – 751 zł/t,
 • żyto – 659 zł/t,
 • pszenżyto – 700 zł/t,
 • jęczmień – 735 zł/t,
 • kukurydza sucha – 685 zł/t.

Ceny będą jeszcze spadać?

Osoby zajmujące się skupem zbóż przewidują w tym roku dobre plony. Takie głosy pochodzą też z rynków zachodnich. Może to oznaczać grę na spadki cen, ale na tym etapie produkcji ziarna nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że trend spadkowy cen skupu utrzyma się. Europa jest wyschnięta po wyjątkowo silnej suszy zeszłorocznej, a padające obecnie deszcze nie odbudowały jeszcze zapasów wody glebowej. Jeśli się okaże, że wiosna i początek lata będą suche, to optymizm odnośnie do dobrego plonowania może zostać niemile zweryfikowany.

Przypominam, że w analogicznym okresie roku ubiegłego ceny zbóż były zdecydowanie niższe niż obecnie, więc chociażby ten fakt nie daje powodów do narzekania.

Ceny sprzed roku prezentowały się następująco:
 • pszenica konsumpcyjna – 620–680 zł/t,
 • pszenica paszowa – 580–670 zł/t,
 • żyto konsumpcyjne – 480–530 zł/t,
 • żyto konsumpcyjne – 490–570 zł/t,
 • pszenżyto – 520–600 zł/t,
 • jęczmień – 640–670 zł/t,
 • kukurydza – 560–630 zł/t.

Ceny kontraktów zbożowych na giełdach

Ten tydzień na giełdzie Matif dla kontraktu majowego zakończył się na poziomie 189,25 euro/t. Od początku tygodnia widać trend wzrostowy – w poniedziałek ten sam kontrakt wyceniono na 181,25 euro/t. Pszenica za oceanem w Chicago wyceniana jest na 169,74 $/t (kontrakt jeszcze z dostawą w marcu). Na początku tygodnia było to 158 $/t.

Kukurydza na giełdzie w Chicago w kontrakcie majowym osiągnęła poziom 147 $/t, a na europejskim parkiecie kontrakt czerwcowy zakończył sesję w tym tygodniu na poziomie 170,5 euro/t.

jd

Wybierz województwo:

Wyświetl opcje sortowania

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Znasz aktualne ceny? Kliknij w odpowiednią komórkę tabeli i prześlij nam nową cenę a my ją opublikujemy.

Średnia

659,40 zł/t

700,40 zł/t

769,83 zł/t

751,36 zł/t

735,19 zł/t

685,00 zł/t

410,00 zł/t

Legenda:
– brak danych o aktualnej cenie skupu
bs – brak skupu

Pszenica k. - Pszenica konsumpcyjna
Pszenica p. - Pszenica paszowa
Kukurydza s. - Kukurydza sucha
Kukurydza m. - Kukurydza mokra

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!

Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie

Średnie ceny w kraju