Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Zboża

Rynki rolne – Zboża

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Nie mamy może do czynienia ze spektakularnymi podwyżkami cen skupu zbóż, ale są one zauważalne niemal w całym kraju.


Dzisiejsza sonda przynosi odświeżenie w cennikach krajowych. Wzrosty cen dotyczą całego kraju, choć nie wszystkie skupowane gatunki się ich doczekały. Podrożały zarówno zboża konsumpcyjne, jak i paszowe. Często są to wzrosty rzędu 10 zł/t, ale zdarzają się też korekty o 30–80 zł/t w górę w porównaniu z naszą ostatnią sondą. Najwięcej zyskał dziś jęczmień i pszenżyto np. w woj. mazowieckim. Nieco mniejsze wzrosty notuje pszenica paszowa czy konsumpcyjna, zazwyczaj 20–30 zł/t. Dziś za te zboża można maksymalnie otrzymać odpowiednio 810 zł/t, np. w woj. pomorskim i 840–850 zł/t w woj. wielkopolskim i pomorskim. Dziś żyto konsumpcyjne można sprzedać za maksymalnie 720 zł/t (woj. pomorskie), a paszowe za 700 zł/t (również woj. pomorskie oraz kujawsko-pomorskie). Interesująco przedstawiają się też ceny owsa. Za jego paszowe ziarno można dziś otrzymać do 700 zł/t  na północy kraju.

Eksportu brak

Jak informuje nas osoba ściśle związana z rynkiem zbóż na dzień dzisiejszy nie ma żadnego eksportu zbóż. To, co jest ewentualnie wysyłane drogą morską zostało jeszcze zakupione w 2018 r. Dlatego też wyznacznikiem cen dla północnej Polski są stawki obowiązujące w centrum kraju, dokąd producenci z północy mogą dziś sprzedać swoje zboże. Od tych stawek trzeba jednak odliczyć 40–50 zł/t kosztów transportu.

Pogorszyła się też bardzo wyraźnie relacja ceny kilograma żywca wieprzowego i cen zbóż paszowych. W najlepszym okresie z punktu widzenia kosztów produkcji paszy za 1 kg żywca można było kupić nawet 15 kilogramów dobrej jakości zboża paszowego. Przy dzisiejszych cenach żywca 4 zł/kg i cenach pszenicy paszowej na poziomie 800 zł/t (80 gr/kg) za 1 kg żywca można kupić 5 kg zboża. Ma to być najgorsza relacja od 15–20 lat. Oznacza tyle, że koszty paszy wzrosły bardzo mocno, a opłacalność produkcji żywca pikuje.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 819 zł/t,

  • pszenica paszowa – 796 zł/t,
  • 
żyto – 687 zł/t,

  • pszenżyto – 723 zł/t,
  • 
jęczmień – 772 zł/t,
  • 
kukurydza sucha – 705 zł/t.

Co na giełdach?

Pszenica w kontrakcie marcowym na Matif wyceniana jest obecnie na 203,75 euro/t (tydzień temu był to poziom prawie 207 euro/t). Za oceanem ten sam kontrakt wyceniany jest na 189,2 $/t (przed tygodniem 190.7 $/t).
Kukurydza w Chicago wyceniana jest na 149,7 $/t, a na europejskim parkiecie na 180,2 euro/t.

jd

Wybierz województwo:

Wyświetl opcje sortowania

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Znasz aktualne ceny? Kliknij w odpowiednią komórkę tabeli i prześlij nam nową cenę a my ją opublikujemy.

Średnia

687,60 zł/t

723,33 zł/t

819,46 zł/t

796,52 zł/t

772,00 zł/t

705,56 zł/t

510,00 zł/t

Legenda:
– brak danych o aktualnej cenie skupu
bs – brak skupu

Pszenica k. - Pszenica konsumpcyjna
Pszenica p. - Pszenica paszowa
Kukurydza s. - Kukurydza sucha
Kukurydza m. - Kukurydza mokra

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!

Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie

Średnie ceny w kraju