Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zboża

Rynki rolne – Zboża

Rynek zbóż: na tapecie kukurydza i żyto

Najnowsza odsłona naszej sondy cenowej pokazuje, że największym zainteresowaniem wśród skupujących cieszy się żyto konsumpcyjne oraz kukurydza.

Popyt na żyto konsumpcyjne widać szczególnie przy naszej zachodniej granicy. Bliskość Niemiec pozwala na wysyłkę towaru bezpośrednio do tego kraju. W skupach zatem stawki są zachęcające i sięgają 700–730 zł/t netto. Za najwyższe stawki żyto można sprzedać także w woj. pomorskim czy kujawsko-pomorskim.

W cenie jest też jęczmień konsumpcyjny. Zgodnie z naszą sondą oficjalna stawka za to zboże to 750 zł/t netto w woj. zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Paszowy jęczmień w niektórych rejonach nie ustępuje wiele ceną konsumpcyjnemu. Stawki 720–730 zł/t za to zboże obowiązują w woj. śląskim, lubuskim czy kujawsko-pomorskim.

W tym tygodniu bez zmian praktycznie pozostają stawki za pszenicę konsumpcyjną i paszową. Za tą pierwszą można otrzymać do 870 zł/t w woj. kujawsko-pomorskim. Przesuwając się w głąb kraju ceny spadają do 760–780 zł/t. Najmniej za to zboże płacą w woj. lubelskim – 720 zł/t. Pszenica paszowa najwięcej kosztuje w woj. kujawsko-pomorskim – 800 zł/t, najmniej natomiast w woj. podkarpackim 655 zł/t.

Kukurydza na tapecie

W miarę postępu żniw kukurydzianych dopływają do nas nowe informacje o plonach i wilgotności ziarna. Przykład rolnika z Wielkopolski z okolic Buku – średni plon z 20 ha wyniósł 6,5 t/ha przy wilgotności 20–25%. Pisałem też już o plonach na poziomie 3–4 t/ha. Teraz jeśli chodzi o najniższe plony wynikające z katastrofalnej suszy to mamy sygnał o kukurydzy plonującej 1,5 t/ha przy wilgotności ziarna 15%.

W tym roku można zaobserwować, że lepiej plonują odmiany o ziarnie typu flint. Te o ziarnie dent zaczęły szybciej zasychać i nie nalały go, co skutkuje tym, że ziarniaki są luźne w kolbach i jakby skurczone. Efektem jest lżejsze ziarno i niższe niestety plony. Można jednak liczyć na nieco niższą wilgotność.

Dziś ceny mokrej kukurydzy są zadowalające myślę większość rolników. Nastroje byłyby oczywiście lepsze, gdyby sypała ona lepiej. Najniższe stawki obowiązują w woj. małopolskim 460 zł/ha, największe zaś w woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim – 530 zł/t.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 793 zł/t,
  • pszenica paszowa – 755 zł/t,
  • żyto – 644 zł/t,
  • pszenżyto – 685 zł/t,
  • jęczmień – 695 zł/t
  • kukurydza sucha – 725 zł/t,
  • kukurydza mokra – 503 zł/t.

Susza wciąż w tle

Instytucje zajmujące się globalnymi rynkami płodów rolnych co chwila korygują szacunki zbiorów zbóż na świecie. Międzynarodowa Rada Zbożowa podała 23 sierpnia, że światowa produkcja zbóż w tym sezonie spadnie do 2,063 mld ton. W poprzednim sezonie było to 2,092 mld ton. Do spadku przyczyni się przede wszystkim mniejsza produkcja pszenicy i jęczmienia. Wynika ona z mniejszych zbiorów w UE i Rosji spowodowanych suszą. Wzrasta jednocześnie światowe zużycie zbóż, głównie dzięki kukurydzy w Chinach. To oznacza zmniejszenie światowych zapasów o około 66 mln ton do poziomu 538 mln ton (na sezon 2018/2019).

Analitycy Credit Agricole są zdania, że w związku z mniejszymi plonami spowodowanymi suszą ceny zbóż będą utrzymywać trend wzrostowy. nie spodziewają się jednak, że wzrosną one do poziomu z przełomu 2012 i 2013 r., kiedy za pszenicę płacono nawet 1020 zł/t netto.

Tendencje giełdowe

Na Matif pszenica wczoraj zakończyła sesję z poziomem 196,75 euro/t w kontrakcie grudniowym (14 września, godz. 10.50 – ten sam kontrakt dokładnie taka sama stawka). W Chicago natomiast osiągnęła poziom 173 $/t (kontrakt wrześniowy). Na ten moment (14 września, godz. 11.00) kontrakt grudniowy wyceniany jest na 184 $/t.

Kukurydza na europejskim parkiecie wczoraj kosztowała 175 euro/t (kontrakt listopadowy). W tym momencie wyceniana jest na 176 euro/t. Za oceanem poziom cenowy kukurydzy przedstawia się następująco: wczoraj kontrakt wrześniowy cena 132,4 $/t, a w tym momencie kontrakt grudniowy  to 138,7 $/t.

jd

Wybierz województwo:

Wyświetl opcje sortowania

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Znasz aktualne ceny? Kliknij w odpowiednią komórkę tabeli i prześlij nam nową cenę a my ją opublikujemy.

Średnia

652,73 zł/t

687,69 zł/t

792,38 zł/t

755,25 zł/t

695,50 zł/t

715,62 zł/t

506,15 zł/t

Legenda:
– brak danych o aktualnej cenie skupu
bs – brak skupu

Pszenica k. - Pszenica konsumpcyjna
Pszenica p. - Pszenica paszowa
Kukurydza s. - Kukurydza sucha
Kukurydza m. - Kukurydza mokra

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!

Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie

Średnie ceny w kraju