Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zboża

Rynki rolne – Zboża

Dziś doszukamy się wyraźnych podwyżek cen

Koniec tygodnia zwykle przynosi uspokojenie w cennikach. Dziś jednak wyraźnie niektóre punkty skupu podniosły stawki. Doszukamy się jednak także i obniżek.


Zanim o zmianach cen to najpierw trochę o obawach skupujących o jakość ziarna, przede wszystkim pszenicy. Ta jak wynika z relacji rolników ma być całkiem dobra na północy kraju. Pobierane bezpośrednio z pola ziarno prezentuje się dobrze jeśli chodzi o parametr liczby opadania. Oznacza to, że do porastania ziarna jeszcze nie dochodzi. Nieco gorzej ma być w południowych województwach, a wynikać ma to z padającego już po raz drugi po suszy deszczu. Przekazy o kiełkującym już w kłosach ziarnie pochodzą przede wszystkim z obserwacji pól, na których zboże wyległo. Niemniej jednak skupujący niejako chcą widocznymi dziś kilkoma podwyżkami zabezpieczyć sobie towar. Chodzi oczywiście o pszenicę konsumpcyjną. Mniejsze obawy o dostępność towaru mają firmy skupujące pszenicę paszową i inne zboża z przeznaczeniem do skarmiania. Pomimo niższych plonów w przypadku pogorszenia się parametrów ziarna konsumpcyjnego towar ten spożytkowany będzie na paszę właśnie. Mimo wszystko i tak zakładana jest mniejsza podaż ziarna paszowego w tym roku z krajowych zbiorów.

Zawiedzione oczekiwania

Jeszcze na początku kwietnia rolnicy mogli zakładać, że plony zbóż w tym roku będą na bardzo przyzwoitym poziomie. Susza jednak szybko to zweryfikowała i teraz już mówi się, że w przypadku zbóż będziemy zbierać na pewno o 30% mniej. Z tego też powodu w kiepskiej sytuacji są ci rolnicy, którzy zakontraktowali ziarno z tegorocznych żniw. Tak duże spadki plonów to niemal 100-proc. pewność, że kontraktów nie da się wypełnić. Nie wiadomo jeszcze, jak w takich sytuacjach zachowają się skupujący, którzy przecież też mają zobowiązania. W miarę rozwoju żniw będziemy Was o tym informować.

Średnie plony jęczmienia wg jednego ze skupujących w tym roku na północy kraju to 4 t/ha. Przy średnich stawkach 580–600 zł/t nie daje to satysfakcjonującego przychodu. Sami skupujący jednak podkreślają, że przy cenie żywca wieprzowego na poziomie najczęściej 4,70–4,80/kg stawki za jęczmień nie mogą być wyższe. Może się to jednak zmienić, bo podaż tego ziarna jest mocno nadwyrężona.

Gdzie te podwyżki?

Największe zmiany na plus odnotowałem dzisiaj w jednym ze skupów w woj. warmińsko-mazurskim. W stosunku do środowego notowania ceny wzrosły o:
 • 70 zł/t do 600 zł/t dla żyta,
 • 40 zł/t do 640 zł/t dla pszenżyta,
 • 50 zł/t do 720 zł/t dla pszenicy paszowej – najwyższa dziś stawka za to ziarno w kraju,
 • 30 zł/t do 630 zł/t dla jęczmienia.
W skupie tym jedynie pszenica konsumpcyjna pozostała na niezmiennym poziomie 740 zł/t.
Podwyżek doszukamy się też np. w woj. pomorskim. Tu jęczmień w jednym ze skupów podrożał o 20 zł/t do 650 zł/t, w woj. wielkopolskim – pszenica konsumpcyjna z 680 na 700 zł/t, w woj. opolskim pszenica paszowa z 620 na 630 zł/t czy w woj. podlaskim: pszenżyto z 560 na 580 zł/t i jęczmień z 640 na 660 zł/t.
Niestety mamy też obniżki. Te wynoszą w przypadku pszenicy konsumpcyjnej od 10 zł/t woj. kujawsko-pomorskim do 30 zł/t w woj. zachodniopomorskim.

Średnie ceny zbóż ze środowej sondy:
 • pszenica konsumpcyjna – 693 zł/t,
 • pszenica paszowa – 660 zł/t,
 • żyto – 549 zł/t,
 • pszenżyto – 599 zł/t,
 • jęczmień – 615 zł/t
 • kukurydza sucha – 648 zł/t,
 • kukurydza mokra – 410 zł/t.

Stawki na parkietach giełdowych

Zarówno w przypadku giełdy paryskiej jak i chicagowskiej w tym tygodniu mieliśmy już spadki cen kontraktów. Dziś jednak giełdy notują podwyżki. Aktualnie kontrakt wrześniowy na pszenicę wyceniany jest w Paryżu na 191 euro/t. Za oceanem również wrześniowy kontrakt no na teraz 509 centów/buszel, co w przeliczeniu daje około 187 $/tonę.

Stawka obecna za kontrakt sierpniowy na kukurydzę na paryskim parkiecie wynosi 175,25 euro/t, natomiast za oceanem obecna stawka za kontrakt wrześniowy to 507 centów/buszel, czyli około 199,7 $/t.

jd

Wybierz województwo:

Wyświetl opcje sortowania

Pokaż ulubione Pokaż wszystkie

Znasz aktualne ceny? Kliknij w odpowiednią komórkę tabeli i prześlij nam nową cenę a my ją opublikujemy.

Średnia

549,03 zł/t

599,69 zł/t

693,09 zł/t

660,00 zł/t

615,54 zł/t

648,93 zł/t

410,00 zł/t

Legenda:
– brak danych o aktualnej cenie skupu
bs – brak skupu

Pszenica k. - Pszenica konsumpcyjna
Pszenica p. - Pszenica paszowa
Kukurydza s. - Kukurydza sucha
Kukurydza m. - Kukurydza mokra

Nie znalazłeś własnego skupu? Dodaj go!

Ustaw powiadomienie o zmianie ceny

r e k l a m a

Punkty skupu na mapie

Średnie ceny w kraju