Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Siewy z przeszkodami – Opolszczyzna zalana

Kilka dni po ustaniu padających deszczy opolscy rolnicy stopniowo wracają do przerwanych siewów. Opóźnienie sięga już kilku tygodni. Tymczasem terminy gonią, a czasu nie da się nadrobić. Zima za pasem, trzeba więc nadgonić stracony czas. Nie wszyscy jednak mogą wjechać w pole.

28 października 2020, 10:26
Z deszczami przerywającymi prace polowe zmagali się też rolnicy w innych częściach kraju. Na cięższych stanowiskach po opadach rzędu 50–60 l/m kw. trzeba było czekać nawet 2 tygodnie na wjazd w pole, bo pochmurna pogoda nie sprzyjała obsychaniu pól. Opóźniają się też zbiory kukurydzy na ziarno ze względu na zbyt wysoką wilgotność ziarna i choć są już zaawansowane, to nadal sporo jest jej jeszcze na polach. Wiele z tych plantacji przeznaczonych jest pod pszenicę ozimą, która najpewniej będzie siana dopiero w listopadzie. Jak podkreślają jednak sami rolnicy „lepsza późna pszenica ozima niż jara”. Powtarzające się cyklicznie susze wiosenne skutecznie „wyleczyły” niektórych rolników z uprawy zbóż jarych.

Na Opolszczyźnie są miejsca, gdzie woda stoi na polach i nie można na nie wjechać. Rolnicy mówią nawet, że w tym roku na niektóre pola w ogóle nie da się wjechać, nie mówiąc już o siewie pszenicy w glebę o optymalnej wilgotności. Najgorzej jest na stanowiskach z madami odrzańskimi – tam woda stagnuje najdłużej. Tam, gdzie da się już wjechać rolnicy sieją zboża od rana do wieczora, by wykorzystać okienko pogodowe, bo jak sami przyznają prognozy znowu przewidują deszcze.

Tekst: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)