StoryEditor

Rekordowe zbiory kukurydzy na ziarno: czy UE pomoże ustabilizować rynek?

Czy w świetle największych w historii zbiorów kukurydzy na ziarno w Polsce, które przytrafiły się akurat wówczas, gdy z jakością zbieranej pszenicy nie było najlepiej, uda się doprowadzić do równowagi podaży z popytem?
27.03.2024., 07:58h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Zbiory wyższe niż w ostatnich latach
  • Dynamiczny handel
  • Racjonalne rozwiązanie
  • Zapasy pozostaną bezpieczne
  • Najwięksi importerzy kukurydzy w UE (VII–II)
  • Globalne zbiory i zużycie kukurydzy
  • Import i główni dostawcy kukurydzy do UE (VII–II)
  • Zbiory i zużycie kukurydzy w UE

Unia Europejska jest importerem kukurydzy netto i raczej nie da się z jej importu zrezygnować całkowicie, ale okresowe ograniczenie zakupów zewnętrznych i lepsze rozdysponowanie kukurydzy z krajów wspólnotowych, w których jest jej nadmiar, stanowić powinno wyzwanie, z którym UE powinna sobie poradzić. Jeśli w kraju się nie udaje skonsumować kukurydzy, wyprodukowanej w ilości 9,2 mln t w tym sezonie, to rozwiązań musimy szukać za granicą. Takie możliwości powinna stwarzać Unia Europejska, która po części została utworzona w celu ochrony interesów na własnych rynkach. Taki rok, jak obecny, jest więc szczególną okazją do potwierdzenia podstawowych zasad Wspólnoty.

Zbiory wyższe niż w ostatnich latach

Przyglądając się światowej produkcji kukurydzy USDA prognozuje, że w tym sezonie zbiory obniżą się o 2,3 mln t – do 1 mld 230 mln t, przy spadkach w Republice Południowej Afryki (z 16,8 do 15,5 mln t), Ukrainie (z 30,5 do 29,5 mln t), Meksyku (z 25 do 24 mln t) i Rosji (z 17 do 16,6 mln t), które są częściowo zrównoważone wzrostami w Argentynie (z 55 do 56 mln t). Natomiast dane napływające z USA pozostają bez zmian, Stany Zjednoczone zbiorą 389,7 mln t kukurydzy, z czego zużyją w kraju 316,4 mln t, wyeksportują 53,3 mln t i na zapas kończący sezon zostawią 55 mln t.

Pomimo ostatnich redukcji globalne zbiory kukurydzy w tym sezonie będą i tak zdecydowanie wyższe od zbieranych w ostatnich sezonach. Światowe wykorzystanie kukurydzy dochodząc do 1 mld 212 mln t, w tym sezonie będzie o 11 mln t większe niż przed rokiem, kiedy to świat, mierząc się z niemal 50-milionowym spadkiem produkcji jechał na 9-milionowym minusie.

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 13:25