Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Uprawa słonecznika – jak radzą sobie poszczególne odmiany słoneczników?

Minęły dwa miesiące od zasiewów słonecznika. Rolnicy lustrują pola, aby sprawdzić, jak radzą sobie w tym roku poszczególne odmiany w naszych warunkach klimatycznych. 
8 lipca 2021, 08:47
Rolnicy na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku coraz częściej odchodzą od tradycyjnych upraw zbóż, ponieważ według nich nie przynoszą one zysku. Niektórzy zrezygnowali z upraw rzepaku i szukają innych roślin. Popularność zdobywa także słonecznik, który ma małe wymagania glebowe.

Zainteresowanie uprawą i doświadczalnictwem rośnie, ponieważ koszty uprawy są niższe niż np. rzepaku, a wymagania glebowe są mniejsze. Jednak wybór odmian dostępnych w Polsce nie jest duży. Według rolników nikt w kraju nie prowadził raczej doświadczeń uprawowych. Prowadzący gospodarstwo rolne w Pągowie Dariusz Klusko postanowił porównać dostępne odmiany i zasiał 38 odmian ośmiu firm nasiennych. 

Dariusz Klusko rolnik z Pągowa
Magda Klimas  AGROMUND
Rafał Gawlica  rolnik z Brożca

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)