Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Uwaga kierowcy, ustąpcie pierwszeństwa największemu owadożernemu ssakowi w Polsce

Obrazek

Mowa oczywiście o jeżu, jednym z najbardziej rozpoznawanych zwierząt. Prowadzi nocny tryb życia, przesypia zimę, zatem właśnie teraz można spotkać go w całej Polsce. Niestety, mimo że jest pod ochroną, będąc sprzymierzeńcem człowieka, w tym rolników, zbyt często ginie na naszych drogach.

Janusz Biernacki14 kwietnia 2018, 07:45
W Polsce występują dwa gatunki: jeż wschodni (Erinaceus concolor), zamieszkujący niemal całą Polskę oraz jeż europejski lub zachodni (Erinaceus europaeus), spotykany na Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Szczecińskim. Jeże są bardzo pożyteczne, odżywiają się wieloma szkodliwymi owadami, są więc ważne nie tylko dla lasów, ale też ogrodów, sadów czy upraw polowych.
Głównym składnikiem diety tych zwierząt są owady, dżdżownice, małe gryzonie, jaja ptaków, żaby, jaszczurki a nawet węże. W trakcie sezonu wegetacyjnego mogą podwoić swoją wagę (do ok. 2 kg.), potrafią w ciągu nocy zjeść 200 gram różnych owadów.

Duża część ciała jeża pokryta jest kolcami. Dorosły osobnik o wadze ok. 1,5 kg ma ich ok. 7 tys. Największymi wrogami jeży są borsuki, lisy, psy i puchacze oraz… pędzący po drogach samochody, zwłaszcza po zmierzchu. Jeże nie radzą sobie na drogach, nie potrafią uciec, przyjmują obronną pozę – zwijają się w kulkę – która niestety nie jest wystarczającą tarczą. Gdy widzimy na drodze jeża, zwolnijmy lub nawet przenieśmy go na drugą stronę.
Okresem krytycznym dla jeży jest czas rozrodu (maj–sierpień), wtedy też ginie wiele jeżowych matek, które intensywnie żerują, by wykarmić potomstwo. Osierocone oseski nie mają szans na samodzielne przeżycie. Jeże często giną też podczas wypalania traw na nieużytkach. Możemy to zmienić, bo warto…, to przecież nasz dalszy „kuzyn ssak”.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)