StoryEditor

Utrata dopłat, nagana, grzywna i areszt – kary za wypalanie traw

Wypalanie traw to niestety nadal powszechny proceder – tylko w 2022 r. strażacy interweniowali ponad 20 tys. razy! Za pożary traw i nieużytków grożą poważne kary, od grzywny i utraty dopłat rolniczych po areszt.
02.04.2022., 20:04h

Państwowa Straż Pożarna pod koniec marca przekazała zatrważające statystyki – tylko do 25 marca 2022 r. służby wyjeżdżały do ponad 20 tysięcy pożarów traw i nieużytków rolnych. Ogień rozprzestrzenił się też setki razy na lasy, kilka osób zginęło, mnóstwo odniosło obrażenia. To tragiczny rok w porównaniu z ubiegłym, kiedy odnotowano 2 838 pożarów traw i chociaż wtedy dwie osoby zostały ranne, nikt nie zginął.

Koszmarne statystyki

W ciągu zaledwie 12 tygodni tego roku:

  • Ponad 20 tysięcy interwencji straży pożarnej (najwięcej w woj. mazowieckim 2691, dolnośląskim 2575, małopolskim 2131, śląskim 2099, świętokrzyskim 1833, podkarpackim 182);
  • Średni czas akcji gaśniczej przy pożarach traw: 58 minut;
  • 920 odnotowanych pożarów lasów z rozprzestrzeniającego się ognia;
  • Zginęło 8 osób;
  • Obrażenia odniosły 62 osoby;
  • Strażacy zużyli 45516 metrów sześciennych wody (45,5 miliona litrów);
  • Straty oszacowano na 4,475 miliona złotych.

Dotkliwe kary za łamanie przepisów, w tym utrata dotacji

Ustawy o ochronie przyrody i o lasach przewidują za wypalanie trawy dotkliwe kary. Oprócz nagany, osoba podpalająca trawy może dostać grzywnę w wysokości nawet 20 tysięcy złotych.

Jeśli z podpalenia traw i nieużytków rozwinie się dużych rozmiarów pożar i stworzy zagrożenie dla życia ludzi lub spowoduje zniszczenie mienia, podpalacz może trafić do aresztu – grozi za to nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Na podpalaczy kary może nałożyć też ARiMR, ponieważ dopłaty bezpośrednie zobowiązują rolników do niewypalania traw i nieużytków. W zależności od wagi przewinienia, beneficjent może otrzymać karę zmniejszenia dotacji – od 1% do całej kwoty, jeśli rolnik łamie przepisy nagminnie.

Według danych Agencji, przez ostatnie 7 lat ARiMR nałożyła kary za wypalanie gruntów rolnych na 137 rolników. Łącznie kary przekroczyły 235 tysięcy złotych.


Wypalanie traw to strata dla wszystkich

Chociaż wypalanie traw na łąkach i pastwiskach, nieużytkach rolnych, rowach itp. jest surowo zabronione, ta bezsensowna „tradycja” nadal jest praktykowana. W tak suchym roku, jak obecnie, to ogromne ryzyko, ale nawet w bardziej wilgotnych okresach podpalenia mają opłakane skutki.

Podpalanie obniża wartość gruntów, zarówno rolniczą jak i ekologiczną. Napowietrzenie gleby staje się niemożliwe, biochemicznie gleba traci na wartości, bo procesy tlenowe zastępowane są przez beztlenowe. Ogień pozbawia glebę materii organicznej, przez co jest zubożona – traci próchnicę, zdolność retencji wody, florę bakteryjną wiążąco tak cenny dla rolników azot.

Jak zaznacza Inspekcja Ochrony Środowiska, wypalanie traw obniża wartość plonów o 5-8%, niszczy ekosystem i młode, płytko zakorzenione rośliny, pozostawiając głęboko ukorzenione chwasty. Giną też inni pomocnicy rolników – mrówki, dżdżownice i inne niezliczone owady. Pożary emitują także rakotwórcze węglowodory.


oprac. al na podst. Infor.pl, teraz-srodowisko.pl
fot. EnvatoElements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 19:46